2015 Honda Civic Type-R İncelemesi

2015 Model Honda Civic Type-R

2015 Model Honda Civic Type-R

Japon dünya teknoloji devi olan Honda motorsikletten uçak teknolojisine kadar kendini ispat etmiş bir firma. VTEC motoru Honda tarafından üretilmiş ve herkesler tarafından duyulmuş bir motor çeşitidir. VTEC’i açacak olursak (Veriable-valve Timing and Elektronic-lift Control) değişken subap zamanlaması anlamına geliyor. Peki bu teknoloji ne işe yarıyor?

Spor Otomobil Honda Civic Type-R

Spor Otomobil Honda Civic Type-R

VTEC motoru hangi devirde hangi subap zamanlamasının kullanılacağının belirlenmesini ve her devirde maksimum verimde çalışılmasını sağlıyor. Düşük devirde az yakıt tüketen VTEC yüksek devirlerde muhteşem bir güç sağlıyor. Honda CIVIC TYPE-R modelinde ise bu motorun geliştirilmiş hali İ-VTEC kullanılıyor. Aralarındaki en belirgin farkı ise VTEC motorunda subap zamanlamasının devire göre değişkenlik gösterirken İ-VTEC’te ise subap zamanlaması sürekli olarak değişmektedir.

2015 Honda Civic Type-R Renk Seçenekleri

2015 Honda Civic Type-R Renk Seçenekleri

CIVIC TYPE-R 4 silindirli 2.0 310 beygir benzili bir motora sahip ve bu motor 2500 ve 4500 devirleri arasında tam olarak 400 Nm tork üretmektedir. Içinizden “bu motor benzini içer” diyor olabilsiniz fakat bu konuda yanılıyorsunuz CIVIC TYPE-R ortalama yakıt verilerine göre 100 Km de 7,3 litre yakıt tüketiyor. 6 İleri manuel bir şanzımana sahip olan TYPE-R istediğiniz sürüş keyfini vermesi ve istediğiniz torka ulaşmanız açısından sadece manuel şanzıman ile geliyor. Aracın boş ağırlığı 1453 kg spor bir araç için oldukça ağır. Aracın 0 dan 100 km ulaşması 5.7 sn sürüyor. Aracın motoru kadar teknolojik özellikleride çok fazla, saymakla bitiremeyeceğimiz özelliklerden en çok dikkati çeken ise R+ modu. Bu düğmeye bastığınız zaman aracın sürüş modunu ayarlayabiliyorsunuz. Araç Türkiye’ye tek seri olarak gelecek ve bu serinin Türkiye satış fiyatı tam olarak belirlenmiş değil.

2015 Honda Civic Type-R Özellikleri

2015 Honda Civic Type-R Özellikleri

Bir önceki yazımız olan 2018 Mini Cooper Güncel Fiyatları başlıklı makalemizde 2015 Mini Cooper, 2015 Model Mini Cooper Fiyatları ve 2016 Mini Cooper Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git