2016 Yılından İtibaren Yeni Ehliyet Dönemi Başlıyor..

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre eski ehliyetler yenisi ile değiştirilecek. Bu uygulama 1 Ocak 2016 yılından itibaren yürürlüğe giriyor. Şu anda 24 milyon ehliyet mevcut ve ehliyet sahipleri 15 tl karşılığında eski ehliyetlerini yeni çipli ehliyetlerle değiştirebilecek.

“Yeni Ehliyetler Avrupa Birliği (AB) standartlarında olacak.”

Uluslararası standartlara uygun olan bu ehliyetler diğer ülkelerde de geçerli olacak. Üzerinde çip bulunan yeni ehliyetler özel renk ve mikro harfler içeren modern bir tasarıma sahip olacak. Ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller sayesinde ehliyet sahteciliğinin de önüne geçilmesi planlanıyor. Yapılan yenilikler sadece ehliyetlerin görünümüyle ilgili değil. Yapılan yeni düzenlemeyle göre artık 18 değişik ehliyet sınıfı var. Ehliyet sınıflarıyla ilgili yapılan düzenlemede M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerli olacak.

1 Ocak 2016 yılında verilecek olan yeni ehliyetler AB standartlarında olacak.

1 Ocak 2016 yılında verilecek olan yeni ehliyetler Ab standarlarında olacak.

Yeni Ehliyetler Nereden Ve Nasıl Alınacak?

Yeni ehliyet için gerekli belgeler; son 1 yıl içerisinde çekilmiş olan 1 adet  biyometrik fotoğraf, parmak izi, tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu ve yeni sürücü belgesi için anlaşmalı bankalara ödenen 15 TL’lik ödeme makbuzu gerekli olan belgelerdir. Ehliyeti değiştirecek olan vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak. Tüm bu işlemler bittikten sonra yeni ehliyetler başvuru yapan kişinin adresine postayla gönderilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git