2016’da Ehliyet Alacakların Dikkatine. IQ Testi Uygulaması Geliyor

2016 yılı ehliyet alacaklar için birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Yeni yılla birlikte artık ehliyet almak çok daha zor olacak. Yeni düzenlemeler dahilinde artık yeni ehliyet alacakları çok daha ciddi bir süreç bekliyor.

Ehliyet Düzenlemeleri Değişiyor

Ehliyet Düzenlemeleri Değişiyor

2016 yılında ehliyet alabilmek adına ilk olarak sağlık raporu almak gerekiyor. Eskidende ehliyet için istenen şeylerden birisi olan sağlık raporunda görme bozukluğu tespit edilenlerin gözlük ya da lens ile araç kullanıp, kullanamayacakları incelenecek. Eğer ki bu inceleme olumsuz sonuçlanırsa ehliyet almak mümkün olmayacak.

Ehliyette Yeni Düzenlemeler Geliyor

Ehliyette Yeni Düzenlemeler Geliyor

Bunun yanı sıra bir düzenleme de renk körlüğü olanlar için geliyor. Renk körlüğü tespit edilen kişiler bundan sonra gün doğumundan bir saat sonrası ile gün batımından bir saat öncesini kapsayan süre zarfında araç sürebilecek, geri kalan zamanda ise direksiyonun başına geçemeyecekler.

Ehliyetler Değişiyor

Ehliyetler Değişiyor

Bunların yanı sıra en dikkat çekici yenilik ise ehliyet almak isteyenlere uygulanacak olan IQ testi. Artık ehliyet almak istiyorsanız bir IQ testi çözmeniz ve bu testten 79 puan ve üzeri sonuç almanız gerekiyor. Aksi halde ehliyet almak mümkün olmayacak. Son olarak bunama, dikkat dağınıklığına sebep olan ilaç kullananlar, organ yetmezliği olanlar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bulunanlar ve alkollü araç kullanmaktan ehliyeti iptal edilenler yeni yılda ehliyet alamayacaklar.

Sürücü Adaylarının Dikkatine

Sürücü Adaylarının Dikkatine

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git