2016’da Ehliyetler Değişiyor. Yeni Ehliyet İçin Yapılacaklar

Uzun süredir gündemi meşgul eden, sürekli olarak ne zaman değişeceği merak edilen ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle resmen değişiyor. 1 Ocak’tan sonra ehliyet almak isteyenler yeni ehliyetlerine göre işlemlere tabii tutulacaktır. Zaten ehliyeti olanlar ise yeni ehliyetlere geçiş yapmak zorunda.

Yeni Ehliyetler Kullanıma Geçiyor

Yeni Ehliyetler Kullanıma Geçiyor

1 Ocak 2016’ta yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemeye göre artık ehliyetlerin değiştirilmesi gerekiyor. Ehliyetlerin değiştirilmesiyle birlikte artık daha işlevsel bir sisteme geçiliyor. Şuan için sahip olduğunuz ehliyetle her ülkede araç sürmeye yetkiniz olmuyor. Gittiğiniz ülkenin sistemi bizimkinden farklı olduğu için ehliyetiniz geçersiz sayılabiliyor ve problemler yaşanabiliyor. Fakat 2016 itibariyle böyle bir durum söz konusu olmayacak.

Ehliyetler 1 Ocak İtibariyle Değişiyor

Ehliyetler 1 Ocak İtibariyle Değişiyor

Yeni ehliyetlerle birlikte artık 180 ülkede geçerliliği olan bir evrak almış olacaksınız. Yani ehliyetinizle 180 ülkede de araç sürme yetkiniz olabilecek. Bunun için de ehliyetlere parmak izi ve biyometrik fotoğraflar geliyor. Bunlar sayesinde ehliyetiniz uluslararası geçerliliğe kavuşmuş olacak. Alacağınız ehliyetlerinizin 10 yıllık bir kullanım ömrü olacak. 10 yılın ardından ise yeni bir sağlık raporu ile ehliyetinizi güncelleyeceksiniz.

Ehliyet Sisteminde Değişiklik

Ehliyet Sisteminde Değişiklik

Ehliyetlerinizi değiştirebilmek adına yapmanız gerekenler mevcut. İlk olarak emniyet müdürlüklerinde bulunan trafik tescil şubelerine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuruyu yaptıktan sonra hekimden alınmış olan “Sürücü Olur” raporuna ihtiyacınız var. Yani bir sağlık raporu alacaksınız. Devamında ise biyometrik fotoğraf ve parmak izi vereceksiniz. Son olarak hizmet bedeli olarak 15 TL’lik bir ödeme yapacaksınız. Devamında ise yeni ehliyetiniz posta yoluyla size ulaştırılacak.

Avrupa'da Geçerli Ehliyet Dönemi Başlıyor

Avrupa’da Geçerli Ehliyet Dönemi Başlıyor

Bir önceki yazımız olan 2017 Skoda Yeti Güncel Fiyat Listesi başlıklı makalemizde 2017 Skoda yeti, Güncel Araç Kampanyaları ve Güncel Skoda Kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git