Akaryakıttan Nasıl Tasarruf Edilir?

Yakıttan Tasarrufun Önemi

Yakıttan Tasarrufun Önemi

Otomobil sahibi olan herkesin kendisine ve etrafındakilere defalarca sorduğu sorulardan birisidir düşük yakıt tüketiminin sırları. Herkese göre de değişkenlik gösterir bu sırlar. Bizlerde bu konuyu merak edenlere genel kabul görmüş ya da bilimsel açıdan ispat edilmiş püf noktalardan bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

İlk olarak anı fren ya da gaza basmaktan kaçınmanız gerekiyor. Frene ya da gaza hızlı bastığınızda aracın benzin tüketimi %5 oranında artış gösterecektir. Bunun yanı sıra yolculuğunuz esnasında otomobilin camlarını kapalı tutmakta fayda var. Açık camlar rüzgar direnci anlamına gelir ve %7’lik ekstra yakıt tüketimine sebebiyet verir. Seyir halindeyken hızını 25 kilometrenin aşağısında ya da 95 kilometrenin yukarısında tutmamaya özen gösterdiğiniz takdirde yakıttan önemli ölçüde tasarruf sağlayabileceğinizi de unutmamalısınız.

Ekonomik Araç Kullanımı

Ekonomik Araç Kullanımı

Sürekli olarak dur-kalk yapmak yakıt tüketimini ciddi boyutlarda arttıracaktır. Sıkışık trafikte devamlı olarak dur kalk yapılıyor ise yakıt tüketiminizin artacağı unutulmamalı ve bu saatlerde araçla dışarı çıkılmamalı. 5 kilometreden kısa mesafeler için aracın kontağına el dahi sürülmemeli. Hem ara ara küçük sportif aktiviteler sağlığınız açısından da iyi olacaktır.

Düşük Yakıt Tüketiminin Sırları

Düşük Yakıt Tüketiminin Sırları

Aracınızı park edeceğiniz yeri iyi seçin. Güneşin altında bırakılan araç benzinin buharlaşma ile kaybolması ve araç ısısının yükselmesi sebebiyle otomobile bindiğinizde klimayı açmanız ve ekstradan bir yakıt tüketimi daha demek oluyor. Son olarak araca uygun yakıt türünü seçmeli ve lastiklerinizin havasını da olması gerektiği seviyelerde tutmalısınız.

Yakıttan Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Yakıttan Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Bir önceki yazımız olan Dacia Ağustos Kampanyası başlıklı makalemizde Dacia, Dacia Duster ve Dacia Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git