Araba Kullanırken Cam Açmak

Araba Kliması

Araba Kliması

Tatilciler ile artan araba kullanımında, otomobillerin bir numaralı masrafı olan yakıt tüketimini azaltmak sizin elinizde. Araba kullanırken cam açmak yakıt tüketimini artırır mı, klima mı yoksa cam kullanımı mı yakıt için daha avantajlıdır konusu sık sık karşılaşılan konulardandır. Yaz günlerinde araba kullanırken klima kullanırsanız yakıt tüketimini sadece %5 artırırken, araba camını açmanız %10’a kadar artacaktır. Bu durum da klima kullanımının daha avantajlı olduğunun göstergesidir.

Klimalı bir araca sahipseniz cam açmak yerine yaz aylarında klima kullanmayı tercih etmelisiniz. Çünkü araç hızlı bir şekilde ilerlerken cam açmak yakıt tüketiminizi artıracaktır. Buna neden olan aracınız hızlı giderken camların açık olması durumunda otomobil içerisine hava dolmasıdır. Bu hava dolması olayı aracı yola karşı daha dirençli yapar ve motorun daha çok efor sarfetmesi gerekir. Bu nedenle de klima tercih etmelisiniz. Çünkü dediğimiz gibi cam açmak klimaya göre iki kat fazla zarar verecektir. Eğer yakıt tüketiminizin çok olmasını istemiyor ancak yine de camlarınızı açmak istiyorsanız araç hareket halindeyken hızınızın 80 km/s’yi geçmemesine özen göstermelisiniz. Bunun haricinde aracınızda portbagaj varsa bunu kullanmadığınız zaman kaldırmalısınız. Çünkü rüzgara karşı direnci artıran bir diğer unsur da bu bagajlardır. Yakıt tüketiminize özen göstermek için bunun haricinde ani dur kalklar yapmamalı ve aracı sabit hızda kullanmalısınız.

Araba Kullanırken Cam Açmak

Araba Kullanırken Cam Açmak

Araba Sürerken Cam Açmak

Araba Sürerken Cam Açmak

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git