Araba motoru nasıl çalışır?

Hergün kulladığımız arabaların motoru nasıl çalışır, hangi parçalardan oluşur ? Saat gibi işleyen ve bize konforlu bir yolculuk deneyimi yaşatan araçların nasıl çalıştığını inceleyeceğiz. Çalışma sistemini anlatmadan önce bir motorda bulunan önemli (temel) parçaları kısaca anlatalım.

  1. Buji : Motoru harekete geçirir. Yakıt ve hava karışımının ateşlenmesini sağlamak için kıvılcım üretir.
  2. Piston : Silindir şeklindediler. Silindirlere gelen hava ve yakıt karışımını sıkıştırmaktır.
  3. Segman : Pistonun etrafında bulunan halka şeklindeki koruyucu parçadır. Yakıt ve hava karışımının yanma esnasında silindirden yağ deposuna karışmasını önler.
  4. Subaplar (Valfler) : Hava ve yakıt karışımının belirli aralıklarda giriş ve çıkışlarını sağlar. Emme subabı ile karışım yanma odasına alınır. Yanma işlemi bittikten sonra egzoz subabı havanın boşaltılmasına izin verir.
  5. Krank Mili : Pistonların aşağı-yukarı hareket etmesini sağlayan parçadır.
  6. Volan : Kontak çalışıtığında marş volanla etkileşime girer ve bu aracın çalışmasını sağlar.

Araba Motorunun Çalışmasındaki 4 Önemli Husus

1-Emme, 2- Sıkıştırma, 3- Güç ve 4 – Ekzoz.  Bu dört unsur en basit şekilde araba motorunun nasıl çalıştığını anlatıyor.

1- Emme Aşaması : Emme subapları ile hava ve yakıt karışımı silindirden içeri alınır. Böylece karışımın sıkıştırma ve yakma aşaması başlatılmış olur. Subap açılır ve piston aşağıya doğru iner. Pistonun aşağıya inmesindeki amaç hava-yakıt karışımının yanma odasına gelmesi için boşluk oluşturmaktır.

2-Sıkıştırma Aşaması : Bu evre, emme ve ekzoz subaplarının kapanmasıyla başlar. Piston yukarıya doğru hareket ederek yanma safhasını başlatmış olur.

3- Güç Aşaması: Karışımın yanarak güç ürettiği aşamadır. Bujiler ateş çıkarmasıyla yanma aşaması gerçekleşir. Pistonlar çıkan bu enerjiyle aşağı-yukarı hareket ederler.

4 – Ekzoz Aşaması :  Egzoz subabı açılır ve atık gazlar dışarı atılır. Tüm bu olaylar birbirini takip ederek aracın sürekli güç üretmesine ve motorun çalışmasına etki eder.

Şimdi araba motoru nasıl çalışır diye merak ediyorsanız mutlaka aşağıdaki videomuzu izleyin. Burada anlattıklarımızı videoda izledikten sonra çok daha iyi anlayacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan 2017 Skoda Yeti Güncel Fiyat Listesi başlıklı makalemizde 2017 Skoda yeti, Güncel Araç Kampanyaları ve Güncel Skoda Kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git