Arabamın Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürebilirim

Arabamın Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürebilirim

Arabamın Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürebilirim

Arabanın en önemli masraflarından birisi olan yakıt konusunda tasarruf yapabilmek için çeşitli yolları kullanabilirsiniz. Arabamın yakıt tüketimini nasıl düşürebilirim diye düşünüyorsanız öncelikle aracınızın uygun devirde kullanılıp kullanmadığına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir ışıkta durduğunuzda ani olarak çıkış yapmaktan kaçınmalısınız. Aracınız hareket durumundayken ani bir fren yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü her frene bastığınızda aracın eski hızına dönebilmesi için daha fazla yakıt harcaması gerekmektedir. Eğer aracın yolu müsaitse düşük viteste değil uygun olan viteste araç kullanılmalıdır.

Bunlar dışında aracınızın bakımlarını zamanında yaptırmak yakıt tasarrufu konusunda önemlidir. Hava filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekir aksi takdirde bu durum motoru boğar ve yakıt tüketimini artırabilir. Lastik basınçları sık sık kontrol edilmelidir, eğer basınçta azalma varsa uygun bir şekilde normal değerlerine ulaştırılmalıdır. Kar yağdığı zaman kar lastikleri ile değişim yapılmalıdır. Yakıtınızın lisanslı olan bir akaryakıt istasyonundan alınması da önemlidir. Bununla birlikte yakıt deponuzu gerekli olmadığı takdirce full olarak doldurmamalısınız. Aracın içerisinde, bagajında gereksiz ağırlık yapacak malzemeleri tutmamalısınız. Otoyolda giderken aracın hızını sabit olarak tutlamısınız ve gaz pedalına altında yumurta varmış gibi yavaş hareketlerle basmalısınız. Uzun süre aracınızı hareketsiz bırakacaksanız motoru durdurmalısınız. Eğer deponuza yeni benzin aldıysanız aracı yokuş aşağı ve gölgede bırakmak da yakıt tasarrufunda önemli noktalardandır. Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde sürüş keyfiniz daha çok masrafınız daha az olacaktır.

Aracın Yakıt Tasarrufunu Sağlamak

Aracın Yakıt Tasarrufunu Sağlamak

Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir

Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git