Arabanın Zararları Nelerdir?

Zamanının en büyük gelişmelerinden biriydi motorlu taşıtlar. Hayatımıza o kadar hızlı girdiler ki, gelişimlerini bile takip etmek zor bir olaydı. Çok değil 20 yıl geriye gitmemiz bile yeterli aslında, o zamanlar motorlu taşıtların hayatımız için nasıl bir lüks olduğunu görmek için. Ama 2000’lerin başından günümüz 2015 ine kadar bu durum tam tersine döndü ve artık insanlar için bir lüks olmaktan çıkarak, bir ihtiyaç durumuna geldi.

Hayatımıza katkıları elbette saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok fakat dikkatsizliğimiz ve aşırılığımız yüzünden, nice can kayıpları da yaşanıyor. Trafik kazaları ülkemizde Avrupa’da ki trafik kazalarından 25 kat daha fazla can almakta. Ve bu rakam azımsanmayacak kadar fazla. 2014 yılı trafik kazaları sonucunda ölü sayısı 3,710 yaralı sayısı ise 285,960. Bu bilanço gerçekten göz korkutucu fakat iyi tarafından bakarsak eğer bu sayı her geçen yıl, insanlarımızın bilinçlenmesiyle hızla azalmakta.

Yapılan kamu spotlarının sayısının gün geçtikçe artması insanların bilinçlenmesine ve yaşamlarının değerinin farkına varmasına ciddi etkilerde bulundu. Tabi caydırıcı trafik cezalarının da trafik kazalarını azalttığı ve kurallara uyumu arttırdığı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

Hayatımıza giren teknolojik yeniliklerin zararlarından korunmak için en etkin ve dikkatli kullanımı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Motorlu taşıtlar maalesef sadece trafik kazalarıyla değil, hava kirliliği ile de sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu durum tüm dünyada ciddi etkilere neden olmaktadır. Ama günümüzde bilinçli toplum ve kişi sayısında oluşan yüksek artış, artık üreticilerinde kendilerine çeki düzen vermeye başlamalarına neden olmuştur. Çoğu ünlü otomobil firmaları ürettikleri araçların ne kadar çevre dostu olduğu konusunda açıklamalar yaparak birbirleriyle yarışa girmektedir. Bilinçli bir tüketici ve vatandaş olarak egzoz emisyon değerleri düşük araçları tercih etmeliyiz ve gelecek nesillerin yaşam koşullarını elimizden geldiğince iyileştirmeye çalışmalıyız.

Kaynak; http://www.zararlari.org/arabanin-zararlari/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git