Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Neledir ?

Hayatta her zaman tanık olduğumuz, kimi zaman ise başımıza gelebilecek maddi ve manevi zararlar doğuran olaylar görmekteyiz. Bu zararların nedenlerini küçük önlemler alarak da ortadan kaldırmakla beraber, alınacak ufak önlemlerle birlikte kendimizin ve başkalarının hayatlarını kurtarabiliriz. Bu doğrultuda, araç kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralları sizlerle paylaşıyoruz.

  1. 12 yaşından küçük olan çocuklarınızı araca bindirdiğiniz zaman muhakkak onlar için en doğru koltuğu seçin.
  2. Araçta bulunan herkesin emniyet kemerini taktığından emin olmalısınız. Herkesin emniyet kemeri taktığından emin olmalısınız.
  3. Aracın alabileceğinden fazla yük ve yolcu almak büyük tehlike arz eder.
  4. Seyir esnasında ellerinizi yada eşyalarınızı camdan çıkartmak yanlış ve riskli bir harekettir. Aynı zamanda seyir esnasında başka sürücülerle yarışmak, sizden ziyade suçsuz insanların ölümüne neden olacaktır.
  5. Araç kullanırken bir tünele veya ışık bulunmayan bir yola girdiğiniz durumda güneş gözlüklerinizi çıkartmalı, tünelden çıkmak üzereyken takmalısınız. Bu göz sağlığınız için ve farkındalık için önemlidir.
  6. Araç kullanma esnasında sıkça yapılan hatalardan birisi olan cep telefonu ile konuşmak ise dikkatinizi oldukça dağıtacak bir etkendir. Eğer cevap vermek zorunda olduğunuz bir görüşme ile karşı karşıya kalırsanız, bu durumda kulaklıkla konuşmak ve dikkat önceliğini yola vermek en doğru hareket olacaktır. Fakat mümkünse seyir esnasında telefonu sessize almak en doğrusudur.
  7. Tünellerde,tepe üstlerinde,virajlarda ve köprü üstlerinde kesinlikle araç sollamayınız.
  8. Duble yollarda hız sınırları 110km/h olarak belirlenmiştir ancak, yerleşim yerlerinde geçtiğiniz esnada yollardan yayaların yada hayvanların geçme olasılığı yüksektir. Bu nedenle bu yerlerden geçtiğimiz esna da yavaşlamamızda fayda var.
  9. Araç kullanırken sürekli sol şeridin kullanılması arkamızdan gelen araçlar için problem oluşturacaktır. Yanlızca sollama yaparken sol şeritten gitmek sürüşü daha güvenli hale getirecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git