Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir ?

Patlak Tekerleği Nasıl Değiştirilir

Patlak Tekerleği Nasıl Değiştirilir

Araç lastiği değiştirmek her ne kadar kolay bir iş olarak görünse de, aslında biraz teknik ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Bazı durumlarda yardım edecek kimse bulamadığınız zaman tekerleği kendiniz değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Patlayan,hava kaçıran yada inen bir lastik değiştirmek için bazı değinilmesi gereken noktalar var. Araç lastiğini değiştirebilmek için öncelikle yanınızdaki stepne lastiği (yedek lastik) çıkartın. Ardından arabayla birlikte gelen yada sizin daha sonradan bu gibi durumlar için saklamanız gereken lastiğin yanı sıra, kriko ve bijon anahtarı da bulundurmalısınız.

Lastik Değiştirme Nasıl Yapılır

Lastik Değiştirme Nasıl Yapılır

Tekerleği değiştirmek için bijonları bijon anahtarını kullanarak gevşetin. Ancak tamamen çıkartmayın. Bijonları tamamen çıkartmanız durumunda arabayı kriko ile kaldırmadığınız için lastik yerinden oynayabilir,çıkabilir ve bu yüzden araca zarar verebilirsiniz. Bijonları gevşettikten sonra lastiğin yanındaki kapı tarafında bulunan kısmın altına krikoyu yerleştirin ve kriko kolunu çevirin. Kriko yavaş yavaş yükselerek aracınızı basınç gücüyle kaldırmaya başlayacak. Ardından krikonun arabanın alt kısmındaki sert alana denk gelip gelmediğini ve ezilip ezilmediğini kontrol edin. Krikonun denk geldiği yerin ve üzerinde bulunduğu tabakanın sağlam olduğundan emin olun.

Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir

Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir

Emin olduktan sonra kriko kolunu çevirmeye devam ederek aracınızı tamamen kaldırın ve patlak olan lastiğin tamamıyla yere değmeyecek kadar yükseldiğinden emin olun. Ardından gevşeyen bijonları yerinden tamamen çıkartarak sökün ve stepneyi eski lastiğin yerine takarak bijonları iyice sıkın. Bu bijonları sıkabildiğiniz kadar sıkmanızda fayda var. Ardından krikoyu ile aracınızı tamamıyla yere indirin ve bijon anahtarıyla sıkmaya devam edin. Artık lastikleri değiştirmiş oldunuz.

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git