Arac muayenesinden once neler yapilmalidir

Bilindiği üzere ülkemizde periyodik araç muayenesi yapmaya yetkisi olan kuruluş olan TÜVTÜRK her il ve ilçedeki araç muayene istasyonları ile hizmet vermektedir.Periyodik araç muayenelerinde yaşanan olumsuzlukları ve aksamaları önlemek için kurumun resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada; araç sahiplerinin periyodik araç muayenesine gelmeden önce yapması gerekenleri maddeler halinde belirtmiştir. Buna göre;
Araç sahiplerinin ilk önce resmi internet sitesinden veya ücretsiz çağrı merkezinden randevu alması gerekmekte.
Randevunun ücretsiz olduğu, tüm ödemelerin sadece nakit olduğu ve yasalar ile belirlenen ücretin dışında herhangi bir ödemenin olmayacağı belirtilmiştir.
Yoğun istasyonlardan randevu alınmışsa işlemin uzaması düşünülerek esnek zaman ayırılması gerektiği bahsedilmiştir.
Randevu ve Muayeneye gelen aracın vergi ve herhangi trafik ceza borcu gibi ödemelerinin olmadığının kontrol edilmesi ve mevcut borçların ödenmesi gerektiği belirtilmiştir.
Araca ve araç sahibine ait tüm zorunlu evrakların (ruhsat, ehliyet, zorunlu trafik sigortası vb.) mutlaka yanınızda olduğundan emin olmanız gerektiği belirtilmiştir.
Eğer araç sahibinden başkasının aracı muayeneye getirmesi gerektiğinde gerekli resmi yetki belgelerinin getirilmesi şartı belirtilmiştir.
Aracın içerisinde bulunması gereken tüm ekipmanların yerinde olduğunun kontrolünün sağlanması eksiklerinin tamamlanması gerekliği belirtilmiştir.
Aracın egzoz emisyon ölçümlerinin yapılmış ve belgelenmiş olması gerektiği belirtilmiştir.

Sizde aracınızı periyodik muayeneye götürmeden yukarıda belirtilen hususları eksiksiz olarak tamamlarsanız hem zamandan tasarruf etmiş hem de işleminizi sorunsuz şekilde tamamlamış olursunuz.

araç

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git