Aracın Elektrik Sistemindeki Buji Bakımının Yapılması

Buji Bakımı

Buji Bakımı

Aracın elektrik sisteminde bulunan Buji, önemli parçalardan birisidir. Arabanızın her parçasında olduğu gibi bujininde periyodik bakımı ve temizliği oldukça önemlidir. Eğer buji parçalarından izolatör ucunda, gövdede ve elektrotlarda kurum biriktiyse bu karbüratör ayarlarında bozukluk olduğu anlamına gelmektedir. Araç ateşlemesinde de sorun yaşıyorsanız bunun nedeni buji elektrotlarının kaynaması ya da üzerinde yabancı maddelerin toplanması anlamına gelir. Bujilerde bu şekilde sorunlarla karşılaşmamak için en çok on bin kilometrede  bir bakımlarının yapılmasında ve temizlenmesinde yarar vardır.

Eğer bujilerinizin ömrü uzun olsun isterseniz öncelikle yakıt tüketiminize dikkat etmeniz gerekir. Motor sistem ayarlarının iyi yapılması ve kötü yakıt kullanımı buji ömrünü kısaltmaktadır. Bu nedenle buji bakımınızı ve temizliğinizi yaptırmak oldukça önemlidir. Buji bakım zamanının gelip gelmediğini anlamak için de bujiyi söktüğünüz zaman yağ birikintisi olup olmadığına bakarak, tırnak aralığı kontrolü yaparak bunu anlayabilirsiniz.

Buji Nedir Ne İşe Yarar

Buji Nedir Ne İşe Yarar

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git