Araçlarda Balans Ayarı Neden Önemlidir ?

Balans Ayarı Yaptırmanın Önemi

Balans Ayarı Yaptırmanın Önemi

Araçlarımıza Balans Ayarı Yaptırmak Neden Önemlidir ?

Balans ayarı araçlarımızda rahatlıkla ve güvenle yolculuk etmemizde önemli bir faktördür. Belirli hızlarda aracımızın direksiyonunda meydana gelen titreşimler, araç sürüşlerinde küçük manevralara aracımızın büyük tepkiler vermesi ve bazen gereğinde fazla gürültü balans ayarından kaynaklanıyor olabilir. Balans aslında denge ve ağırlık terimlerinden meydana gelen bir kelimedir. Balansı en kolay şekilde tanımlayacak olursak, bir teraziye konulan eşit ağırlıkların birbirlerine karşı gösterdiği dirençte balanstır diyebiliriz. Kütle ağırlığında meydana gelen dengesizlikler ise balanssızlık olarak nitelendirilir. Yine aracımıza bakacak olursak hızla arttıkça balanssızlık ta şiddetini gösterir ve daha fazla rahatsız edici bir hâl alır.

Balans Nedir

Balans Nedir

Üreticiler konusunda da balans ayarı oldukça önemli bir noktadır ve tüm otomobil firmaları sürücülerine balans ayarlarına dikkat etmeleri konusunda uyarılar yapmaktadır. Balans ayarı çabuk bozulan ve iyi yapılmamış bir araç markası da piyasada imaj ve kâr kaybına neden olur. Balanssızlık, aracımızın servisinde yapılan bilgisayarlı balans ayarları sayesinde ortadan kaldırılabilir ve daha güvenli, sessiz ve titreşimsiz bir yolculuk sunar. Aracımızın bölgeleri yapılan balans ayarı sayesinde daha verimli çalışmakla birlikte, balanssızlık türüde saptanıp ortadan kaldırılmış olur.

Balans Ayarının Önemi

Balans Ayarının Önemi

Balanssızlık Çeşitleri Nelerdir ?

Balanssızlığın etkisine göre farklı isimleri yer almaktadır. Dengeleme düzlemlerinin yer aldığı konum ve ayar tolerasının seçimi,bir rotorun yapısıyla görevinin yanında balanssızlık çeşitlerinden etkilenir. En önemli balanssızlık türleri ise Moment Balanssızlığı, Dinamik Balanssızlık ve Statik Balanssızlıktır.

 

Bir önceki yazımız olan Volkswagen’den Servis İndirimi Kampanyası başlıklı makalemizde 3 Yaş Volkswagen Servis, Volkswagen 3 Yaş Üstü Araçlara Servis ve Volkswagen İndirimli Servis hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git