Araçlarda Gaz Ayarının Yakıt Tasarrufunda Etkisi Nedir?

yakıt tasarufu 3

Araçlardaki gaz ayarı şüphesiz yakıt tasarrufu konusunda çok önemlidir. Lpg li bir araç kullanıyorsanız her 10.000 km de mutlaka gaz ayarlarını test etmeli, Lpg bağlantı noktalarını kontrol ettirmelisiniz.

yakıt tasarrufu

Peki aynı mesafede daha az yakıt yakmak için nelere dikkat etmeliyiz? Herşeyden önce aracımızın yakıtını etkileyen unsurları sıralamamız lazım. İlk olarak;

1.Aracınızın Motoru: Sahip olduğunuz araçta kaputun altındaki motor Eğer 1600 cc nin üzerindeyse yakıt konusunda özellikle şehir içinde sıkıntılar yaşabilirsiniz bu yüzden 1.2 veya 1.4 motorları tercih etmeniz yakıt konusunda size yardımcı olacaktır.

2. Sürüş Tekniğini: Aracınızın yakıt konusunda cimri olmasını istiyorsanız gaz pedalına basarken de dikkatli olmalısınız çünkü ne kadar agresif hareketler yaparsanız yakıt tüketiminiz o derece artacaktır.

3. Kullandığınız Yakıt: bir diğer önemli unsur ise kullandığınız yakıt eğer aracınızda doğru basınçlı yakıt kullanmıyorsanız bu da yakıt konusunda başınızı ağrıtabilir.

 

yakıt tasarrufu 2

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git