Araçlarda Radyatör Havası Nasıl ve Neden Alınır ?

Araçlarımızdaki soğutma sistemlerimiz kapalı devre çalışan sistemlerdir. Bu nedenle içerisindeki havanın alınması büyük önem taşır. Şayet motorun soğutma elemanlarından biri veya birkaçını yada motorun suyunu değiştiyseniz yada aracınızda gaz sistemi kullanıyorsanız bu konuya büyük hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Bazı sürücülerin “hava sistemlerinin kapalı devre olması nedeniyle radyatörler hava yapmaz veya kendi havasını kendisi boşaltır” gibi yanlış bir görüşe sahip olması, bu soğutma sistemlerinin arızalanmasına neden olabilir.

Araba radyatörünün çalışma sistemi

Kapalı devre sistemlerde havanın kaçabileceği bir yer bulunmaz ve aracın çalışır pozisyondayken havasının alınması gerekir. Radyatör ayarları yapılmamış, havası alınmamış ve temizlenmemiş bir kapalı sistem, araçta sürekli olarak hararet olmasına neden olur ve motoru daima gereğinden fazla sıcaklıklarda çalıştırır. Bu durumda hararet göstergesinin sürekli kritik bölgelerde seyretmesini, uzun süren motor sıcaklıklarından dolayı subap ayarının da ilerleyen süreçlerde motorda farklı arızalara sebep olmasına neden olur. Bu da aracın yakıt tüketiminde ciddi bir artışa sebep olabilmektedir.

Araç Radyatör Bakımı

Unutmamalıyız ki araçlar üzerinde sayısız mekanik sistemi barındıran, binlerce parçadan oluşan ve her bir parçanın bir biri içerisinde etkileşimli olduğu malzemeler bütünüdür. Araçlarımızda tahmin bile edemeyeceğimiz problemler, çok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmış yada önemsenmemiş ufak bir arızadan dolayı meydana gelmiş olabilmektedir. Eğer araçlarımızı güvenle ve uzun ömürlü kullanmak istiyorsak, aracımızın tüm bakımlarını ciddiye almalı, hayatlarımızı taşıyan araçlarımıza azami derecede dikkat göstermeliyiz.

Su soğutmalı araçlarda bazı problemler yaşanabilmektedir. Ne tür problemlerle karşılaşacağınız ve hararetin nasıl meydana geldiği hakkında bazı bilgiler aşağıdaki linkte anlatılmaktadır. Linke tıklayarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Videoda hararetin yaşanmasını önlemek için neler yapılması gerektiği de paylaşılmaktadır.

http://Araçlarda sıvı soğutmalı radyatörlerde hararet nasıl oluşur?

Bir önceki yazımız olan Frenler Neden Tutmaz? Araçlarda Fren Bakımı Neden Önemlidir? başlıklı makalemizde Araçlarda Fren Bakımı Yaptırmak, Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır ve Fren Bakımı Yaptırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Araçlarda Radyatör Havası Nasıl ve Neden Alınır ? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Fatih muslu dedi ki:

  Merhaba 2000 model ford focus HB sahibiyim aracıMDA kendiliginden normal şartlarda değil sadece sıkıştırma yaptığımda Bayır çıkmak veya birden gaza yüklenmek şartıyla hararet yapmaya başladı ustaya gösterdim 3 usta radyatör tıkalı dedi ve radyatör le termostat değişimi yaptırdım sorun kalmadı ama aklımda başka bir şey takıldı bu sistem lerde hava varsa nasıl anlaşılır aynı etki mi yapar bana maliyeti 250+ 100 lira işçilik oldu diğer radyatör de kaçak şu kesilme yoktu gereksiz yere mi değişmiş olduk diye aklım takılıyor ama 3 usta radyatör tıkalı dedi eski radyatör u almadım

 2. gökhan bostancıoğlu dedi ki:

  radyotor denilen sey su kanaldan gecmez arkadasim. icinde bir suru kanal var kanallarin icindede burgu teller var.radyarorden su gecerken bi hışimla gecmiyor yani.biraz yavaslatiliyorki su sogusun . simdi 100kanal oldugunu dusunun 99 kanal tikali olsa gene su devirdaim yapar ama o acik olan kanal sadece suyu sogutur.yani 1kanal motor suyunu me kadar sogutabilir.
  mesela ben laguna nin kalorifer petegini sokup icini acmistim. 30 40 tane kanal var ve nerdeyse 25 tanesini elektrot cubugu ile yukardan cekicle vurmak suretiyle actim ve petek komple isindigi icin arabanin isitma sistemi duzeldi . buda ayni sistem kanallar tikali olursa onden gelen soguk havayi isitamaz .yani isi dongusu olusmaz o zamanda su sogumaz motor soguyamayacagi icin az yuklendiin zaman isinacak.ustalarin coguda sallamasyon ustadir 10yildir degismemis fren hidroligi pastan kahverengi olmus.icindeki nem oranida yukselmis haladaha degismemekteler ve insanlari yanlis yonlendirmekteler.
  feen sisteminin sogutma elemanndan biride hidrolik sivisidir.150dereceye kadar isinabilen bir sivi ve asiri ısılarda icindeki nem yogunlasip borulari patlatabilir.
  iste fren patladi boru delindi diyorlar bu nem yuzunden oluyor zamanlaa. face book gokhan bostancioglu bolu

 3. gökhan bostancıoğlu dedi ki:

  araba yuksek isida iken ustalar radyatore eliyle dokunur tikali olan yerler ısınmiyordur az ısınır dokunursan anlayabilirsin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git