Araçlarda Rot Balans Ayarı Nedir?

Rot Balans Ayarı nedir

Rot Balans Ayarı nedir

Rot balans ayarı araçlarda yapılan bir tür tekerlek sorunsalıdır. Rot balans ayarı genellikle 5000 KM’de bir yapılır. Yüksek hızlarda araç direksiyonunda sarsıntı, normal zeminde sola yada sağa doğru eğim ve frenleme yapıldığında bir yana doğru kayma gibi durumlar, bozuk rot balans ayarından kaynaklanıyor olabilir. Rot balans ayarını yaptırmak için aracınızı yetkili servise götürmeniz gereklidir. Serviste aracınızın lastik basıncı kontrol edildikten sonra tekerleklerde ve jantlarda herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol ediliyor. Ardından lastikler sökülerek balans makinesinde 55km hızında çalıştırılarak test ediliyor. Testte lastiklerde meydana gelen dengesizlikleri ortadan kaldırmak için tekerlerin kenarlarına kurşun denilen ağırlıklar yerleştiriliyor. Bu ağırlıklar dış kısımda statik iç kısımda ise dinamik etki edecek şekilde ayarlanıyor ve lastikler daha dengeli hale getiriliyor.

 

Araçlarda Rot Balans Ayarı

Araçlarda Rot Balans Ayarı

Artan hızlarla birlikte araçta meydana gelen titreşim sarsıntılar aracınız için rot balans ayarı yapılma vaktinin geldiğine işaret ediyor. Rot balans ayarı en ufak sorunlarda dahi ortaya çıkabilen bir problem olarakta biliniyor. Öyle ki araç tekerleğine yapılan ufak bir yama dahi aracın balans ayarını bozabiliyor. Bu nedenle bazı servislerde tekerleklerin yerleri değiştirilerek sürekli olarak aynı bölgede kullanılan tekerin tek yönde aşınması engelleniyor. Ancak bu durumlarda bazen tekerlerin kendi çevresindeki çelik kuşağı kırdığı da görülebiliyor. Bu nedenle bu değişimleri ve kontrolleri gerektiği durumlarda sık sık yapmak önem arz ediyor.

Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır

Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git