Araçta Motor Yağı ve Yağ Filtresi Değişiminin Önemi

Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Değişimi

Motor filtresini ve yağını zamanında değiştirmek yakıt tasarrufu sağladığı gibi aracın performansını da doğrudan etkiler. Motorun zarar görmeden en iyi şekilde çalışmasını sağlayacak olan bu bakımlar eski araçlarda 5bin km’de bir, yeni araçlarda ise 20bin km’de bir yapılmaktadır. Ayrıca aracımızda kullanacağımız yağı da çok iyi seçmemiz gerekir. Kullanım süresi dolan ve kalitesiz olan yağlar, motora faydadan çok zarar verecektir. Yağ filtresi ise motorun çalışmasından dolayı ortaya çıkan metal tozlarının yağ karterine inmesini engeller ve aracın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu nedenle yağ değişimi kadar yağ filtresinin değişimi de önemlidir.

Araçlarda Motor Yağını Değişimi

Araçlarda Motor Yağını Değişimi

Aracımız için motor yağı seçerken araç üreticimizin tavsiye ettiği yağları almaya özen göstermeliyiz. Genellikle kullanım klavuzlarında belirtilen bu yağlar, yine burada belirtilen sürelerde ve periyotlarda yapılmalıdır. Motor yağı araçta beş önemli görevi üstlenir. Temizleme,sızdırmazlık,koruma,yağlama ve soğutma. Tüm bu görevler motorun sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan koşulların tümüdür. Araç yağlarında öne çıkan ve sık sık duyduğumuz iki çeşit tür vardır. Mineral yağlar ve sentetik yağlar bu türleri oluşturur. Mineral yağlar direk olarak ham petrolden rafine edilirken, sentetik yağlar ise rafine işlemindeki en sağlıklı parçalardan kimyasal şekilde förmüle edilir. Bu sayede hem atık olan zararlı maddeler ağın içerisinden ayrılır, hemde yağın yetenekleri zenginleştirilerek daha fazla verim elde edilir.

Araçlarda Motor Yağı Filtresi

Araçlarda Motor Yağı Fil

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git