Boyasız Göçük Düzeltme

Boyasız göçük düzeltme işleminde kullanacağız bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Örnek olarak verecek olursak sorunu kendiniz halletmek istiyorsanız göçük yüzeysel ise vakumla işlemi ile yapabilirsiniz. Fakat kaporta göçüklerini  düzeltmek için yaptığınız yanlış bir işlem araç kaportasına boya gerektirebilir. Çünkü yapacağınız kaporta göçük giderme de boyayı çatlatabilirsiniz. Bu durumdan dolayı işin sanatını bilen bir ustaya götürülmesi en doğrusu olacaktır. Göçükler genel olarak derinlik bakımından fazla ise masaj yaptırılarak boyasız göçük düzeltme işlemi yapılır. Kaporta göçük durumuna göre işlem yapılır. Bazı durumlarda kaporta göçükleri giderilmez, bunun için kaportacı tarafından gerekli parça sökülerek, çekiç ile düzeltme işlemi yapılır. Şimdi sizlere boyasız kaporta göçük düzeltme ile ilgili bilgileri maddeler ile ileteceğiz.

Boyasız Kaporta Göçükleri Nasıl Giderilir?

1-) Vakum ile Göçük Düzeltme

Aracınızın göçük düzeltme işleminde önemli rol oynayan alternatiflerden biri de vakum ile göçük düzeltme işlemidir.  Aşağıdaki yöntemde kullanılan araçlardan biride vakum, diğer kullandığı ise araç kaportasında ki vakumlamayı yapmadan önce sıcak sabunlu su döküyor ve sonrasında ise vakumla göçük yeri çekmeye başlıyor. Sonrasında araç kaportasına zarar vermeden göçük düzeltilmiş durumdadır.

Vakum ile göçük giderme ile ilgili fazlasıyla yöntem vardır, boya koruma iş yerlerin de bu duruma sıklıkla rastlamamız mümkün olmaktadır. Diğer bir vakumla yöntemi aşağıdaki gibi.

2-)  Manyetik Göçük Düzeltme

Manyetik göçük düzeltme boya gerektirmeden yapılan işlemlerden biridir. Manyetik makinaların göçükler üzerinde etkisi büyüktür. Aşağıda örnek olarak verdiğimiz manyetik göçük düzeltme işleminde, kaporta üzerine manyetik bası yaparak göçükleri seri halde geçirdiğini görmekteyiz. Ayrıca belirttiğimiz gibi kullanılan bu yöntem ile boya gerektirmeden kaporta göçüklerinizi giderebilirsiniz.

 

Yukarıda size iki madde halinde boyasız göçük gidermek için videolarla örnek olarak belirttik, belirtilen işlemler her göçük için boyasız kaporta göçükleri gidermek için başarılı olmayabilir. Bunun nedeni ise; göçük derinliği ve göçüğün kaportadaki durumuna bakılarak yapılacak iş belirlenir. Göçükleri derin ve yüzeysel zor kısımlar bulunuyorsa bazı durumlarda kaporta aksamı sökülerek göçük düzeltme işlemi yapılabilir. Eğer aracınızda göçükler yüzeysel olarak çok derin değil ve kaporta durumunun zor bir yerinde yer almıyorsa, yukarıda yöntemler kullanılarak boyasız kaporta göçükleri giderilebilir.

boyasız göçük düzeltme öncesi ve sonrası

Boyasız göçük düzeltme öncesi ve sonrası

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git