Coupe Araba Ne Demek? Coupe Araçlar

Volkswagen Scirocco Coupe Otomobil

Volkswagen Scirocco Coupe Otomobil

Otomobille haşır neşir olan herkesin sıklıkla duyduğu fakat tam manasıyla ne anlama geldiğini bilmediği kelimelerden birisi de Coupe.  Otomobil sektöründe iki kapılı (halk arasında ise tek kapı olarak geçer)olarak tasarlanmış otomobillere verilen isimdir Coupe. Sportif bir görüntüye sahip olan bu modellerde 2 veya 4 pencere bulunmaktadır. Oturma koltuğu ise 2 ve 4 olabilmektedir. Kimi durumlarda ise önde 2, arkada ise sadece 1 oturma koltuğu bulunur. Yani toplamda üç koltuktan söz edilmektedir.

Renault Megane Coupe

Renault Megane Coupe

Coupe araçların ilk versiyonlarında sabit bir tavan kullanılırken günümüzde Coupe araçların büyük bir bölümünde katlanıp bagaja giren ya da “sunroof” adı verilen açıklık bulunmaktadır. Yani tavanın komple ya da bir bölümünün açılması Coupe otomobiller için tanımlayıcı bir özelliktir. Son dönemde prestijli markaların çıkarttığı Coupe tipi otomobiller sportif sürüş için tasarlanmış olup motor gücüde normal binek otomobillere nazaran bir hayli yüksektir.

Hyundai Coupe

Hyundai Coupe

Şu an için ülkemizde Coupe otomobillere verilebilecek çok sayıda otomobil bulunuyor. Renault Megane, BMW 3.20, BMW 3.35, Hyundai Coupe, Mitsubishi Eclipse, Volkswagen Scirocco verilecek en popüler örnek diyebiliriz. Bu listeyi daha da uzatmak mümkün olup, sokakta karşılaşacağınız iki kapılı otomobillerin hemen hepsi Coupe araçlar kategorisine dahil edilebilmektedir. Son olarak Coupe otomobillerin üstünün komple açık olduğu modellere de Cabrio denildiğini de belirtmekte fayda var.

BMW 3.35i Cabrio Coupe

BMW 3.35i Cabrio Coupe

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git