Crossover Araç Ne Demek & Crossover Arabalar

Honda CR-V Crossover Araç

Honda CR-V Crossover Araç

Otomobil piyasasında her gün yen bir model ya da yeni bir sınıf ortaya çıkıyor. Sektör çok hızlı şekilde gelişiyor ve bu gelişime ayak uydurabilmekte düşünüldüğü gibi kolay olmuyor. Son olarak araba sektöründe dikkatleri üzerine çekmeye başlayan ismini herkesin bildiği fakat neyi ifade ettiğini birçoklarının bilemediği Crossover modellerden söz etmek istiyoruz. Crossover segmenti yeni ortaya çıktı ve her geçen günde popülerliği artıyor.

Audi Q3 Crossover Segmenti Araç

Audi Q3 Crossover Segmenti Araç

Crossover segmenti bir nevi Nissan tarafından ortaya atıldı diyebiliriz. Nissan’ın uzun yıllardır popülerliğini koruyan Qashqai modeli kimilerine göre SUV segmentinde yer alıyorken, bizlere göre Crossover olarak adlandırılması gerekiyor. Çünkü bir aracın SUV segmentine dahil edilebilmesi için temel özellikler ilk etapta 4×4 olması ve vites üzerinde arazi koşullarına göre oynamalar yapılabilmesidir. İsteğe göre bir tekerleğe daha fazla güç uygulanması ya da bir tekerden gücün kesilerek daha dengeli bir sürüş yapılabilmesidir. Fakat bu özellikleri Qashqai’de pekte göremiyoruz. O yüzden de Crossover olarak kabul ettiğimiz araç böylelikle yeni bir segmenti ortaya çıkarttı.

Dacia Duster Yeni Crossover

Dacia Duster Yeni Crossover

Genel olarak SUV segmenti araçlar küçük kamyonet şasesi üzerine oturtulur. Böylelikle sağlam bir yapı elde edilir ve zorlu arazi koşulları için gerekli bir durumdur. Fakat Crossover otomobiller ise normal binek araç şasesi üzerine yerleştirilmiştir. Tek farklı normal bineklere nazaran daha yüksektir. Bu durumda Crossover araçlara ister istemez SUV segmeti otomobillerin görüntüsünü kazandırmaktadır. Problemde zaten tam da bu noktada ortaya çıkıyor.

Crossover Segmenti Nissan Qashqai

Crossover Segmenti Nissan Qashqai

Etiketler:

Crossover Araç Ne Demek & Crossover Arabalar Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. İlkin dedi ki:

  Peki hyundai santa fe hangi sınlfa dahil? Kendisi 4×4

  1. Uygun Taşıt dedi ki:

   Merhabalar,

   Arazi, SUV & Pick-up olarak geçmektedir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git