Devlet Başkanlarının Kullandığı Makam Araçları

Devlet Başkanlarının makam aracı tercihleri

Devlet başkanlığı bir ülkede temsil edilen makamların en büyüğü diyebiliriz. Güvenliğiyle, konforuyla, yardımcı donanımlarıyla birçok konuda ekstra ve üstün donanımlara sahip bu araçlar genel itibariyle ülkelerin ekonomik güçlerini de yansıtan sembollerdendir.

Şimdi Devlet başkanlarından bazılarının kullandı araçların marka ve özelliklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Donald Trump’ın makam aracı GM Cadillac One Limuzin

Listemize ABD’nin sıradışı başkanı Donald Trump ile başlıyoruz. Trump, makam aracı olarak neredeyse dünyanın en güvenli aracı diyebileceğimiz özel üretim bir Cadillac One kullanıyor. İş adamıyken de zırhlı araçlarla güvenliğine önem veren Trump’ın yürüyen kalesi kimyasal ve balistik saldırılara karşı güvenlik sistemi bulunan araç 8 ton ağırlığında.

Erdoğanın-zırhlı-Mercedes-S-600-makam-aracı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da çok gelişmiş teknolojik donanımlara sahip Mercedes S600′ü makam aracı olarak kullanıyor. Yine ağır silah ve patlayıcılara karşı zırhlı olan bu araç da kimyasal saldırılara karşı hava güvenliği özelliğine sahip.

Macron’un makam aracı Citroen DS 7 Crossback

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, milliyetçi bir yaklaşımla bir Fransız markası, Citroen DS 7 Crossback kullanıyor. Tabiki standard donanımlı bir araç olmadığını tahmin edebileceğiniz bu makam aracı Citroen’in gelişmiş bir SUV modeli.

Japon İmparatorunun makam aracı Toyota Century Royal

Japonya İmparatoru Akihito’da Japon markası kullanmayı tercih ediyor. Toyota’nın sadece imparatorluk ailesi için özel olarak 4 adet ürettiği Toyota Century Royal marka makam aracı yüksek motor gücüne sahip olduğu bilinen mazisi eski bir araç.

Papa’nın kullandığı makam aracı Renault 4

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis mütevazi bir makam aracı kullanmayı tercih ediyor. Papa kendisine bir rahip tarafından hediye edilen 1984 model Renault 4 kullanıyor.

Hintli lider Modi’nin makam aracı Mercedes-Benz S600 Pullman Guard

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de makam aracı denince ilk akla gelen modellerden Mercedes-Benz S600 Pullman Guard kullanıyor. Balistik saldırılara karşı güvenli 5 buçuk tonluk bu araç 6 buçuk metre uzunluğunda.

II. Elizabeth’in makam aracı Bentley State Limuzin

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth de 2002 yılında Kraliçenin tahta çıkışının 50. yıldönümü için özel üretilen Bentley State Limuzini kullanıyor.  Tabiki saldırılara karşı eşsiz güvenlik donanımları bulunan Bentley konfor açısından da Kraliçeye yakışacak şekilde üretilmiş.

Xi Jinping’in Çin yerli üretimi makam aracı Hongqi

Çin Başbakanı Xi Jinping de yerli marka araçlarını tercih eden devlet başkanlarından. Çin’in ilk yerli otomobil markası Hongqi markanın Limuzin modelini kullanıyor.

Putin’in makam aracı Mercedes Pullman S600 Guard

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Mercedes Pullman S600 Guard kullanan liderlerden. Tabiki Putin’in özel isteğine göre dizayn edilmiş modelin de saldırılara karşı üstün teknolojik donanımı mevcut.

Angela Merkelin Audi A8 model makam aracı

Almanya Başbakanı Angela Merkel otomobil dünyasının önemli merkezlerinden Almanya’da tabiki bir Alman markası kullanıyor. Aslında Almanya başbakanı için mütevazi sayılabilecek bir model Audi A8 L Security. Bu araç da hertürlü silah ve mayın saldırılarına karşı güvenlik sertifikalarına sahip bir model.

Bir önceki yazımız olan Aleyna Tilki ve Diğer Ünlülerin Araba Tercihleri başlıklı makalemizde aleyna tilki araba, ünlülerin araç tercihi ve ünlülerin araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git