Dizel Araçlardaki İntercooler

Dizel Araç Kullanımı

Dizel Araç Kullanımı

Arabanın en önemli masrafı olan yakıt tüketimini azaltabilmek için günümüzde dizel araç kullanımında artmalar görülmüştür. Dizel kullanımını tercih eden birçok kişi araçlarına taktıracakları intercooler sistemi ile daha az yakıt yakabilir ve böylece daha çok tasarruf sağlayabilir.

Dizel motorlu araçlarda intercooler sistemi aslında bir soğutma sistemidir. Genelde turbo sistemi ile çalışmakta olan dizel motorlarda daha çok tercih edlien intercooler sistemi, aracın daha verimli yakıt tüketimini sağlamaktadır. Bunu da turbo dizel motoruna gelen havayı soğutmakla yapmaktadır. Eğer siz de daha avantajlı olması için dizel motor tercih ettiyseniz, ekonomik olması açısından turbo motora intercooler sistemini bulundurmalısınız. İntercooler sistemi dizelin daha avantajlı hale getirilmesine olanak sağlayacaktır.

İntercooler Soğutma Sistemi

İntercooler Soğutma Sistemi

Eğer aracınız intercooler sistemine sahipse bunun için ayrıca dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta da vardır. Mesela buna bir örnek vermek gerekirse aracı çalıştırdıktan sonra bir kaç saniye ısınmasını beklemeli, hemen harekete geçirmemelisiniz. Böylece daha güvenli ve daha keyifli bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde eğer aracınızı durduracaksınız hareketinizi bitirdikten sonra hemen istop etmek yerine biraz daha bekleyebilirsiniz. Böylece daha iyi bir şekilde intercooler sistemini kullanabilirsiniz. Son olarak intercooler sistemlerinde turbo motoru soğutma işleminin yanında oksijen oranını da artırdığı için daha iyi yakıt yakımı söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git