Dizel Motorlarda Turbo Ne İşe Yarar?

Dizel Motorlarda Turbo Ne İşe Yarar?

Şüphesiz araçlarımızın hareket etmesini sağlayan yani aracımızın beyinleri motorlarıdır. Tüm markaların mühendisleri uzun yıllardır araçlarımız daha az enerji ile daha yüksek performanslar sağlaması için çalışmaktadır. Motorların çalışma prensiplerinde en önemli unsur elbette ki yakıtlardır ama sadece yakıt aracın motorlarını çalıştırmaya ve aracınızı harekete geçirmeye yeterli güce sahip değildir. Araçlar motorlarında yakıtla beraber havaya da ihtiyaç duyarlar. Yakıtla beraber havada silindirlere dolar ve bu şekilde yanma işlemi gerçekleşir. Oksijenin yanıcı etkisinden böylece faydalanılmış olunur.

Güçlü bir motorda dört adetten fazla sayıda silindir bulunmasının yanında motora giren havanında artması gerekmektedir. Motorların standart havalandırma sistemleri olsa da motorların daha yüksek performans üretmeleri için daha fazla havaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple araçlarda turbocharger bulunur. Turbocharger motora basınçlı bir şekilde hava göndererek daha kaliteli bir yanma ve yüksek performans üretilmesini sağlamak için bulunur. Silindirlerin dakikada defalarca patlaması sırasında yeterli havanın gitmesini turbocharger sağlar. Motorun yüksek performans üretmesi için gerek olan hava turbocharger sayesinde motora gönderilir ve aracın yüksek performansa ulaşması sağlanır.

Turbo Dizel Araçlarda Dikkat Edilecekler

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git