El freni tutmuyorsa ne yapmak gerekir?

El freni tutmuyorsa ne yapmak gerekir?

Araçlarda bulunan el freni aracınızın park halinde bırakacağınız zaman hareket etmemesi ve kaymaması için geliştirilmiş bir güvenlik önlemidir. Bu sayede eğimli yollarda ve aracınızın park halinde kaymasını önlenecektir.

el-freni

El freni çelik bir tel vasıtası ile fren balatalarının disklere veya kampanalara yapışmasını ve o şekilde kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede aracınız eğimden kaymaz ve bıraktığınız yerde bulunur. Eğimli yerlerde araç parkı sırasında eğimin tersine göre viteste bırakmakta güvenlik önlemi olarak faydalı olacaktır.

El freni arızaları genelde el freni telinin gevşemesi ile oluşmaktadır. Paslanması ve zamanla yük altında kalmasından dolayı gevşemesi ile fren balatalarının disklere oturması işlemini yerine getiremeyecektir. Bunun yanında balata ve disk veya kampanalarda oluşacak eskime ve yıpranma balata ile diskin veya kampananın oturmamasına sebep olacaktır.

El Freni Tutmuyorsa Ne yapmak Gerekir?

El Freni Tutmuyorsa Ne yapmak Gerekir?

Bunun sonucunda el freni işlevini yerine getiremeyecektir. El freninin tutmaması durumları ciddi kazalara ve hasarlara sebep olacağından aracınızı o şekilde park etmeden bir servise gitmenize ve el freni sorununu gidermeniz güvenliğiniz için çok faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git