Fenni Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

Fenni Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar 3

Fenni Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar 3

Herkesin düzenli aralıklarla araçlarına yaptırması zorunlu olan fenni muayene ülkemizdeki karayolu güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Güvenliğin tehlikeye atıldığı durumlarda cezai yaptırımlar uygulandığı gibi, fenni muayenenin yaptırılmadığı durumlarda da ceza işlemi uygulanmaktadır. Bu durum iki şekilde gerçekleşmektedir. Fenni muayene tarihi gelmiş fakat muayenesi yaptırılmamış araçlar herhangi bir trafik kontrolüne tabi tutulmamış ise ve direkt olarak fenni muayenenin yapılacağı noktada bu durum fark edilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda muayene tarihi üzerinden kaç gün geçtiğine bakılır. Örnek olarak, 170 günlük bir gecikme ile fenni muayene istasyonuna geldiğiniz. 170 gün 5 ay 20 günlük bir süreye denk gelmektedir. Bu durumda 20 günlük süre 1 aya tamamlanır ve 6 aylık gecikme cezası ödersiniz. Bunun yanı sıra trafik kontrolü esnasında fenni muayenenin gecikmiş olduğu anlaşılırsa da 80 TL’lik bir ceza kesilecektir. Ayrıca da 10 ceza puanı yaptırım uygulanır.

Gelelik fenni muayeneye götüreceğiniz araç için yanınızda bulunması zorunlu olan belgelere. Ruhsat, aracın vergi veya ceza borcunun olmaması, trafik sigortası, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi, TC Kimlik Nosu gösteren nüfus kağıdı, ehliyet yada pasaport mutlaka yanınızda bulunması gerekmektedir. LPG ve CNG takılı araçlarda ayrıca gaz sızdırmazlık raporu da talep edilmektedir. Eğer ki bu belgelerden herhangi birisi yanınızda bulunmaz ise aracınızı muayene ettirmeniz mümkün olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git