Google’da En Fazla Aranan Otomobil Markaları

Otomobil markaları

Dünyanın en tanınmış araba markalarının etkisi ve popülerliği genellikle satış rakamları ile ölçülür, ancak bu gerçekten tüm gerçekleri anlatıyor mu? Son 12 ayda dünyanın her bir ülkesinde en çok aranan araba markalarını bulmak için Google’da aranan otomobil markalarının rakamsal değerlerini karşılaştıran bir çalışmayı sizler için inceledik. Tüm dünya genelinde altı kıtadan insanların hangi marka araçları merak ettiğini, araştırdığını, hayranı olduğunu gösteren bu eşsiz çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz.

Veriler, 2018’de küresel otomobil ilgisi ve beğenileri hakkında dikkat çekici bir fikir ortaya koyuyor.

AVRUPA

Mercedes-Benz, 2018’de Avrupa’da en çok aranan otomobil markası ve toplamda 13 ülkede otomobil markaları arasındaki rekabette ipi göğüslemiş durumda. Alman üreticiler Volkswagen ve BMW de bölgedeki en iyi beş markadan biri olarak Mercedes-Benz’i takip ediyor. İlginç bir şekilde, Hyundai de, kalite, güvenilirlik ve beklentileri karşılama yönünden gittikçe artan itibara ulaşarak üçüncü en fazla aranan marka olmayı başarmış durumda. Bununla birlikte Batı Avrupa ve İngiltere’de Alman markalarının üstünlüğü aşılamıyor. Örneğin İngiltere’de, her ay 450.000 kez premium Alman otomobil markaları aranıyor.

Avrupa’da otomobil markalarının aranma sayıları

KUZEY AMERİKA

Otomobil markalarına ilgi konusunda bariz değişikliklerin yaşandığı Kuzey Amerika dışında başka bir yer yok diyebiliriz. Tesla’nın, sadece ABD ve Kanada’da 2 milyondan fazla aramaya konu olduğu anlaşılıyor. Aslında çok az insan carbon yakıt tüketen araçların anavatanı olan bu topraklarda, insanların alternatif yakıtlı araçlara bu kadar büyük ilgi göstereceğini tahmin edebilirdi. Tesla’nın dışında, Hyundai, Lamborghini ve Toyota da altı, yedi eyalette en çok aranan markalar olarak iddialarını sürdürüyor.

Kuzey Amerika’da otomobil markalarının aranma sayıları

GÜNEY AMERİKA

Güney Amerika’da çoğunlukla Hyundai talep aranıyor, ancak bölgedeki büyük ülkeler, Brezilya ve Arjantin, Honda ve Volkswagen gibi köklü markaları tercih ediyor. Chevrolet’in Kolombiya ve Ekvator’da en popüler marka olmasında da Amerika Birleşik Devletleri’nin etkisi açık. Falkland, Guyana ve Trinidad ve Tobago gibi daha küçük ülkeler de McLaren ve Lamborghini gibi süper arabaları aramayı seviyor.

Güney Amerika’da otomobil markalarının aranma sayıları

ASYA

Alman otomobil üreticileri Avrupa gibi Asya’yı da domine ediyor. Mercedes-Benz ve BMW, 7 ülkede en çok aranan marka olma yolunda ilerliyor. Japonya hem de Güney Kore otomotiv ticaretinde eski bir geçmişe sahip olmalarına ve dünyanın en büyük otomobil şirketlerine evsahipliği yapmalarına rağmen ortalama 323.000 arama ile büyük birer BMW hayranları olduklarını gösteriyorlar.

Güney Asya, Hindistan, Nepal, Siri Lanka, Malezya ve Maldivler’de en çok aranan marka Lamborghini. Güneydoğu Asya’nın pek çok ülkesinde kentsel trafik koşulları kötüdür ve bu durum, hem Kamboçya hem de Filipinler’deki en popüler marka olan SMART ile pratik araçlara doğru bir yönelişle sonuçlanmış gibi görünüyor. İsrail ile Filistin aralarındaki siyasi ihtilafa karşın, her ikisi de aynı otomobil markasının yani BMW’nin hayranı.

Asya’da otomobil markalarının aranma sayıları

AFRİKA

Özellikle Afrika’da pikaplar oldukça popüler olduğundan, Toyota’yı bölgede net bir lider olarak görmek ve 26 ülkede yoğun bir şekilde aranmakta olduğunu görmek doğrusu şaşırtıcı değil. Yine de BMW 10 ülkede, Mercedes-Benz 7 ülkede  en fazla aranan markalar olmuş. Bu üç büyük otomobil markasının hakimiyeti, diğer üreticilerin için tabir caizse nal toplanan yerler olmuş durumda.

Afrika’da otomobil markalarının aranma sayıları

OKYANUSYA

Güney yarımküredeki hakimiyetine devam eden Toyota, aralarında her ay 165.000 kez Toyota için arama yapan Avustralya da dahil olmak üzere, 9 ülkede en popüler, en çok aranan otomobil markası. Lamborghini, Fuji ve Amerikan Samoa gibi küçük adaların bazılarında popüler görünüyor. Yeni Zelanda ise, çevreci ve karbon emisyonuna karşı bir üne sahip olduğundan, Tesla’nın en çok aranan marka olması tahmin edilebilir bir sonuç olarak karşımıza çıkmış bulunuyor.

Okyanusya’da otomobil markalarının aranma sayıları

* Aylık arama verileri, Google anahtar kelime planlayıcısı aracı üzerinden 12 aylık (17 Eylül – 18 Ağustos) verilere dayanmaktadır.

* Veriler sadece Google’dan alınmıştır.

Kaynak:www.selectcarleasing.co.uk

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git