Gürcistan’dan Araba Almak

GÜRCİSTAN ARABA ALMAK

Yeni gelen kanunlarla ile birlikte Gürcistan’dan araba almak yeni bir trend haline geldi. Önceki senelerde de araba alabiliyordunuz ama 6 ayda bir Gürcistan’a gitmeniz ve orada 1 sene ikamet etmiş olmanız gerekiyordu arabayı üzerinize ruhsatlı alabilmeniz için, Yeni çıkan kanunlarda 6 aylık süre uzatılarak 2 seneye çıkarıldı. Arabayı da üzerinize bir şartla veriyorlar bu şart ise oranın bir vatandaşının size ruhsat için kefil olması. Bu kefil olan kişinin sizin güvendiğiniz birisi olması gerekmektedir çünkü ruhsat çift isim ile çıkarılacaktır. Bu isimlerden biri sizin diğeri ise size kefil olan kişinin eğer bu kişi sizi arabamı kaçırdı diye şikâyet ederse sıkıntı doğurabilir sizin için. Oranın bir vatandaşını kefil ettiğiniz için orada ikamet etmiş olmanıza gerek kalmamaktadır. Bazı firmalar araçları oradan alıp size kendileri kefil bularak satışı gerçekleştirmektedir ama bununda pek güvenli olduğu söylenemez. Gürcistan’dan araç alırken ve aracın ruhsatını alırken pek bir masrafınız olmuyor ancak gümrükten geçerken aracın motor hacmine ve üretim yılına bağlı olarak 500 ile 3000 dolar arasında bir ücret ödemektesiniz.

Gürcistan’da arabaların ucuz olmasının nedeni ülkenin bu araçlara bizim ülkemiz deki gibi vergi ve muayene ücreti almamalarıdır. Gürcistan’dan aldığınız aracı Türkiye’ye getirdiğiniz zaman herhangi bir vergi veya ücret ödememektesiniz buda oradan araç almanın ne kadar avantajlı olduğunu bir kez daha göstermektedir. Gürcistan’dan aracı çıkartırken oradan alacağınız bezinle yol masraflarına düşürebilirsiniz.

 

Gürcistan’dan Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gürcistan’da dolandırma olayları da fazla dönmektedir bunun nedeni de fiyatların çok cazip olması ve insanların ucuza buldukları şeyi kaçırmak istememeleri. Size parayı verin biz arabanızı getirelim gibi teklifler yapabilirler veya oraya gidince kefil biz olalım diyebilirler tabi bunları herkes yapacak diye bir şey yok bazıları size gerçekten yardım edip kazandıkları paranın temiz olmasını isteyebilirler. Aracı biz getirelim deyip paranızı aldıktan sonra sırra kadem basarlar ya da kefili biz bulalım siz uğraşmayın deyip aldığınız arabayı çift ruhsatlı yapıp arabanızı geri alabilirler. Bu tarz tekliflere güvenmeyin onları ölçmek için referans isteyin ve bu referanslarla tek tek konuşun.

Bu araç alımını sadece Gürcistan olarak sınırlamayın eğer Avrupa ülkelerinde almak istediğiniz araçlar varsa bu araçları belirli bir ücret karşılığında Gürcistan’a götürüp size o arabayı almanıza yardımcı olabilecek galeriler veya kuruluşlar bulunmakta ama böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu pek düşünmüyorum çünkü lüks araçları Türkiye’deki fiyatların yarı fiyatına almanız mümkün. İstediğiniz aracı önce Türkiye de araştırın sonra bir de Gürcistan’da araştırın aradaki farkı göreceksiniz.

Gürcistan’dan alınan araçların Türkiye deki 2. El piyasasını da etkileyeceği düşünülüyor. Bunun nedeni aslında çok basit Gürcistan’dan gelen araçların Türkiye’den daha uygun olması bunu da şu şekilde anlatalım; Türkiye’den bir aracı 100.000 TL alıyorsanız, aynı aracı Gürcistan’dan yaklaşık 50.000 TL’ye alırsınız bu şekilde olunca Türkiye’deki araç satılmayacak bunu satmak isteyen galericilerde araç fiyatlarında indirime gidecek ve bu şekilde de Türkiye deki 2. El piyasası fiyatlarında düşüş olacak.

Gürcistan’dan getirdiğiniz araçlara 2 sene burada sorun olmadan bineceksiniz peki sonra ne olacak? hepinizin aklına gelen bu soruyu da şöyle anlatalım; Gürcistan dan arabayı aldınız, getirip yaşadığınız ilde bindiniz 2 seneyi doldurdunuz diyelim eğer 2 seneyi geçirdiyseniz gümrükte Gürcistan’a girerken bir miktar ceza ödersiniz daha sonra ülkeye girer aynı arabayı kullanmak istiyorsanız önce formaliteden orada birine satıp sonra tekrar üzerinize almanız gerekiyor yada farklı araba kullanmak isterseniz götürüp orada sattıktan sonra yenisini alıp gelebilirsiniz eğer 2 yıl dolmadan gittiyseniz gümrükteki ceza ödemesini yapmadan geri kalan her şeyi aynı şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Her Gürcistan çıkışında yeni araç ile çıkıyorsanız gümrüğe 500 ile 3000 dolar arası para ödemeniz gerekmektedir. Yani her 2 senede bir Gürcistan’a gitmeniz ve oradan çıkışta bir miktar para ödemeniz gerekmektedir.

  Gürcistan’dan alacağınız aracı iyi incelemeniz gerekiyor çünkü bazen kazalı araç alabilirsiniz Türkiye’deki gibi bir hasar kaydı uygulaması da bulunmuyor. Arabaların ucuz olduğu gibi araba parçaları da çok ucuz isteseniz oraya aracınızla gidip aksesuar taktırabilirsiniz, tekerlerini sıfırlaya bilirsiniz. Oraya gitmeniz Türkiye’deki gibi fazla masraflı olmaz çünkü Benzin çok ucuz. Gürcistan içinde rahatlıkla ucuza gezebilirsiniz.

Gürcistan’dan araç almanın dezavantajlarından birisi orada benzinin ucuz olması. Benzin ucuz olduğu için kimse Aracıma tüp taktırayım gibi bir derdi olmuyor ama siz o aracı Türkiye’ye getirdiğinizde sadece benzinle binerseniz ek olarak fazladan yakıt masrafı çıkar tüp taktırmak isteseniz 2 sene sonra gideceğiniz için gümrükten geçemezsiniz. Benzinin ucuz olduğu için düşük motor hacimli araçlar pek satılmıyor ama onunda çözümünü sizin için düşünmüşler istediğiniz modeli yurtdışından getiren galeriler var ve bu araçların fiyatı Türkiye’ye yakın bir değer oluyor.

Gürcistan’dan araç almak isterseniz 500 Dolardan 500.000 dolara arasında araç bulmanız mümkün ama fakat 500 dolara alacağınız araç masraflarla birlikte Türkiye’deki fiyatına çok yakın olacak hatta aynı arabayı burada daha aza bulabilirsiniz ama 5000 doların üstündeki araçlarda karınız olur. Gürcistan’a gideyim Türkiye’deki fiyatı 50.000 TL olan aracı oradan 10.000 TL ye alayım gibi bir olayda çok zor Türkiye’de 50.000 TL ise araç o aracı siz Gürcistan’dan 20.000 ile 30.000 arası alabilirsiniz eğer fiyat çok düşük ise o araca şüpheli yaklaşın iyice kontrol ettirin sonra alın.

Bunu yazmamızın nedeni çevredeki bilgi kirliliğini bir nebze azaltmak. Bazı yerlerde aracın sadece sizin üzerinize herhangi bir kefil olmadan verildiğini söyleyebilirler bizim öğrendiğimiz güvenilir kaynakların bunun mümkün olmadığını söylediler. Oradan araç almayın demiyoruz ama alırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu dikkat sizin için tamamen kazalı araç alabilirsiniz veya çift ruhsatlı araçları size satabilirler.

Etiketler:

Gürcistan’dan Araba Almak Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Mert İnan dedi ki:

  Öncelikle sayın adminime yasal yönlendirmeleri için teşekkür ediyorum . Batum hakkında araştırma yapan arkadaşlar adımı çoğu yerde görür ya da tanır ki sitenin güvenilirliğinden dolayı ve çok fazla gelen dolandırıcı şikayetleri vs gördüğüm şaklabanlıklardan dolayı kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum . Gürcistanda istediğiniz herşeyi sadece kimliğinizle üstünüze resmi bir şekilde alabilirsiniz fakat araç konusunda türkiyeye götürebilmek için son 1 yılda 6 ay ikametiniz gerekmektedir . Yanlış bilgilendirmeler vs kanun çıktı 2 yıl falan bunların hepsi hikaye . O kanunların size vurması için 60 yaşını geçmeniz ve Gürcistandan emekli olmanız gerekmektedir olay bu tamamen . Fakat vatandaşlarımız ve özellikle rehberlik yaptığım için bu konu için yardım isteyen yani bir anlamda gelen şikayetlerde ; Batuma gelen misafirlerimin galericiler tarafından dolandırılarak ki aracın parasını galericiye ödeyip üstüne aldıktan sonra derin bir oh çekiyorlar . Abi oh çekmene gerek yok o araba çıkamaz dışarı çıkartmazlar uğraşmaz adam senin gibi keriz bulmuş kusura bakma ama , galericilerin sistemi bu . Girdiğin galeride sanıyorsun ki ne kadar çok araba ne kadar lüks araba , adamın değilki arabalar millete parasını verdirip aldırdığı ve dışarı çıkamaz diyip vatandaşı dolandırıp kendinde kalan araçlar . İşini temiz yapanlar yok mu var sonuçta günde 500e yakın araç Sarp sınır kapısından ve Posof sınır kapısından bir şekilde Türkiyeye ulaşıyor , geri dönüşü ne olur nolmaz bilinmez ama gerekli prosedürler uygulanıyor sonuçta Gürcistan gelişmekte olan bir ülke ve bu doğrultuda paranın maksimum düzeyde öneminin inanılmaz olduğu bir ülke parayı bastığınız sürece herşeyi yaparsınız . Tekrardan ve tekrardan belirtiyorum ister dinleyin ister dinlemeyin fakat lütfen uyanık olun . Batum hakkında herhangi bilgilendirme veya vip tur ve organizasyonlar için whatsapptan iletişim kurabilirsiniz . 05373961727

 2. Cavit dedi ki:

  Turkiyedemisiniz telefonla görüşebilir miyiz.

  1. samet kocaoğlu dedi ki:

   Evet.Cavit bey Türkiyedeyiz. Sorularınızı mail yoluyla gönderebilirsiniz

 3. Cavit dedi ki:

  Turkiyedemisiniz telefonla görüşebilir miyiz.
  Volvo s60 otomobil parçaları Gürcistan da ucuzmu. Satın alabileceğimiz dürüst yedek parçacılar tanıyormusun. Aynı zamanda Gürcistan da otomobil satan dürüst esnaf tanıyormusunuz. İlginiz için Teşekkürler.

 4. AutopapaBatumi dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar sayın adminim güzelce açıklamış fakat direk 1. ağızdan sizlere yurt dışından araç alma konusunda destek niteliğinde bilgiler vereceğim .

  Her yerde saçma sapan bilgiler yer alıyor hatta vekaletli aracın Türkiyede yasal olduğu görüşünde olanlar dahi var . Aman aman kimseye fırsat vermeyin . Yaklaşık 1 – 1.5 yıl önce yasaklanmış bir durum bu .

  Gürcistan’ı baz alırsak ; burada kendi üstünüze araba , ev vs arsa dahi alabilirsiniz ama aldığınız aracı Türkiye’de kullanabilmeniz için son 1 yılda 6 ay yurt dışında ikametiniz gerekmektedir . Yeni çıkan kanuna göre de oturum almanız şarttır .

  Yaklaşık 5 yıldır Gürcistan geneli dahilindeki tek tatil koçu olarak hizmet vermekteyim . 6 aylık kısa bir süre içinde de Rustavi Autopapa ile yaptığımız anlaşma gereği , özellikle Türkiye’den gelip dolandırılan vatandaşlarımıza hem yardımcı olmak hem de bir anlamda Gürcistan’a yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla hem maddi hem manevi destek olma amacındayım .

  Adminiminde isteği doğrultusunda, yasal olarak değişen kanunları anı anına burada paylaşarak sizlere kısa bilgiler vermek isterim .

  Orda burda ” gel abi hallederiz , gel abi ben galericiyim ” vs diyen kimseye güvenmemenizi öncelikle sizden rica ediyorum . Batum genelinde 1 arabası dahi olmayan adamları inanın bana zengin ettiniz . Daha 2 yıl öncesine kadar , ordan burdan aldıkları peynirli pideyi borca yazdıran ” abi alacağım var vericem ” adamları bizim kurbanlık koyun gibi sınır kapısından giren milletimiz zengin etti .

  Bu doğrultuda da galerici ve özellikle Batumda galericiyse ve de facebook , instagram gibi hesaplarda ” Enver abimize hayırlı olsun mustang sattık ” . İnanmayın dostlar , insan aklı bu kadar basit bu kadar ucuz değil .

  Baştan belirttiğim gibi yalnızca araç konusu değil gerek oturum gerekse yasal süreçte araç alımı veyahut vip turizm şeklindeki ihtiyacınız olan yardımlarınızda Autopapa ailesi olarak sizin yanınızdayız .

  Detaylı bilgi ve iletişim için whatsapp : +995592746161

  İyi çalışmalar Dilerim . . . .

 5. gürcistan araba dedi ki:

  bende bi siteden alacaktım. şundan https://www.gurcistanaraba.com/
  birinin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiş. bende almaktan vazgeçtim.

 6. Yavuz solak dedi ki:

  engelli aracı getirme imkanimiz varmı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git