Hararet Yapan Araca Müdahale

Araba Hararet Yaparsa

Araba Hararet Yaparsa

Araba kullanımı artık daha da artmakta ve bu artış ile birlikte araba kullanıcılarını yeni sorunlar beklemektedir. Sıcak havalarda kullanılan arabalar hararet denilen sorunlarla karşılaşmaktadır. Hararet motorda suyun harareti ya da gizli hararet adı verilen şekillerde gerçekleşir. Suyun devir daimi ile alakalı olan hararet su ile alakalı olan hararettir. Bu durum görülüyorsa su hortumlarında kaçakların olduğu, fan sisteminin doğru çalışmadığı düşünülebilir. Gizli hararet denilen hararet türünde ise pistonlar da patlakların olduğu söylenebilir ve bu hararet türü diğerine göre giderilmesi en çok gereken türdür, çünkü daha tehlikelidir. Gizli hararete sebebiyet verenlerin başında benzinin bozuk veya yüksek oktanlı olması gelmektedir. Hararet yapan bir aracın motoru ciddi zararlar görebilir. Hatta açılıp içerisinin kontrol edilmesi de önemlidir. Hararet yapmayan bir aracın ortalama ısısı ise 80 ile 90 derece arasındadır.

Aracınızda hararetlenme durumu fark ettiyseniz öncelikle yol üzerinde trafik yoksa aracı istop edebilirsiniz. Böylece radyatörlerinizde bulunan suyu soğutursunuz. Daha sonra da aracınızı kenara çekerek su azaldıysa su aktarımı yapmalısınız. Ayrıca su seviyenizi sıklıkla kontrol etmeli ve fanlarınızın doğru çalışıp çalışmadığına da bakmalısınız. Hararete neyin sebep olduğunu araştırmalı ve önlem almalısınız. Eğer turbo motorlu araç kullanıyorsanız hararetin düşmesi daha kolay olacaktır. Harareti olduğu halde aracınızı kullanmaya devam ederseniz eğer motor daha da zarar görecek ve bir süre sonra yola devam edemez hale gelecektir.

Hararet Yapan Araç

Hararet Yapan Araç

Araba Hararet Yapınca Ne Yapmalı

Araba Hararet Yapınca Ne Yapmalı

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git