Hava Yastığının Kullanımı Ve Önemi

 

Hava Yastığının Kullanımı Ve Önemi

Hava Yastığının Kullanımı Ve Önemi

Hava yastığı (airbag) otomobillerde yaklaşık olarak 25-30 km/s hızlardan başlayarak herhangi bir çarpışma ya da çarpma anında çok hızlı bir şekilde şişerek yolcunun ve sürücünün ölümcül darbeler almasını engelleyen bir koruma sistemidir. Hava yastığı esnek malzemelerden yapılmıştır. Normal şartlarda bir hava yastığı saniyenin 1/10’undan daha kısa bir sürede(yaklaşık 30 milisaniye) ve saatte 300km/s hızla açılıp söner.

Yolcu hava yastığını ilk kullanmaya başlayan marka ise 1987 yılında Porsche 944 oldu. Zamanla hava yastığı kullanımı yaygınlaşarak günümüzde her otomobilde satndart duruma geldi. Hava yastığı sayesinde milyonlarca insan hayatı kurtuldu. Hava yastığı sayısı günümüz şartlarında bir otomobilde 9’a kadar yükseltildi. Bunlar sürücü, yolcu, yan cam perde, yan koltuk, arka direk ve diz hava yastıkları olarak her açıdan koruma sağlamaktadır.

Hava yastıkları emniyet kemeri ile birlikte kullanıldığı durumlarda tam koruma sağlamaktadır. Emniyet kemerinin olmaması durumunda koltukta sabitlenmemiş olan yolcu ve sürücüler çarpmanın etkisi ile çarpma yönünde hareketlerine devam edecekleri için hava yastıklarının tam koruma sağlamasına engel olacaklardır. Bazı yaşanan olaylarda görülmüştür ki hava yastığının yanlış kullanımı sonucunda araç içerisindekiler zarar verebilir. Hava yastıkları sadece doğru kullanıldıkları durumlarda hayatınızı kurtarır.

Hava Yastığının Önemi

Hava Yastığının Önemi

Hava yastığı kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar: sürücülerin direksiyona en az 25 cm uzaklıkta olması ve hava yastıklarının açılış yönüne karşı ellerini tutmamalalıdırlar. Direksiyonu çevirirken ellerin direksiyon içerisinde olmamasına özen göstermeleri gerekir. Çünkü hava yastığı açılırken eğer elleriniz direksiyonun içerisindeyse, eliniz hava yastığı ile birlikte yüzünüze yaklaşık olarak 1200kg’lık bir şiddetle çarpar. Bu durum sürücü koltuğunda oturanlar için belirlenen en ciddi yaralanma sebebidir. Yolcu koltuklarında oturanlar için ise bilinen en ciddi hava yastığı kullanımına bağlı yaralanma sebebi boyu 1.65 cm den kısa olan yolcuların sağ ön koltukta oturmalarıdır. Bunu nedeni de yolcu hava yastıklarının sürücü tarafına göre daha büyük olup ve daha yukarıdan bir açı ile açılmasıdır. Kısa boylu yolcular hava yastığı açılması anında vücutları ileri doğru giderken başlarının çok şiddetli bir şekilde geriye doğru çarparlar. Bu nedenle çocuk yolcuların ön koltukta ya da kucakta yolculuk etmeleri yasaktır. Bu tür yaralanmalara sebebiyet vermemek için hava yastığı kullanımı kurallarına önem vermelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git