Hurda Araç Teşviki Nedir? Hurda Teşviki Hangi Tarihe Kadar Uygulanacak?

Hurda araç teşvikinden yararlanma şartları belli oldu

Hurda araç teşviki nedir?

16  yaş ve üzeri belirli türdeki araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkarılmasına bağlı bir şekilde sıfır araç alımında 10 bin TL’ye varan özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi uygulanmasıyla ilgili Maaliye Bakanlığı tebliği yürürlüğe girdi.

Yayınlanan tebliğe göre, binek otomobiller, midibüs ve otobüsler, yarı römorkler için çekiciler, sürücü dahil 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus minibüs, pikap, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon,panelvan araçlar, eşya taşımaya mahsus van, pikap, kamyonet, kamyon vb. araçlar girecek. Bununla birlikte motorsikletler, hava taşıtları, deniz taşıtları ve iş makinaları uygulama kapsamında olmayacak.

Bu araçlardan, 16 yaş ve üztü olanların, direkt yada ihracatçılar aracılığıyla ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılması durumunda, aynı tür yeni bir aracın ilk alımında uygulamadan yararlanılacak. Düzenlemeye göre ihraç edilecek veya hurdaya çıkartılacak aracın araç bütünlüğünün korunuyor olması, motor ve şanzıman gibi önemli parçalarının mevcut olmasıgibi şartlara uygun olması gerekiyor.

Hurda araç teşvikinden yararlanma şartları belli oldu

Sözkonusu taşıtın yaşı, tescil işleminin yapıldığı yıl dikkate alınmaksızın, tescil belgesinde yazılı model tarihinde aracın bir yaşında olduğu kabul edilerek belirlenecek. Bu hesaba göre 2018 yılında 2003 model ve bundan eski araçların, 2019 yılında da 2004 model ve bundan eski model araçların ihracı ya da hurdaya çıkartılması durumunda düzenlemeden faydalanılabilecek.

Uygulama kapsamında alınacak sıfır aracın, ihraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçla aynı tür olması şartı aranacak. Aracın binek otomobil cinsi bir araç olması halinde, uygulamadan sadece binek otomobil cinsi sıfır bir aracın ilk satın alımında yararlanılabilecek. Otomobil sınıfı yeni alınacak aracın motor silindir hacminin 1600 santimetreküp ve altında olması gerekecek.

Düzenlemeye göre sıfır alınacak araç motor silindir hacminin 1600 santimetreküp ve altında olması gerekecek

Bir istisna husus da şu şekilde: Yeni alınacak aracın sadece elektrik motorlu olması durumunda, motor gücü sınırlaması olmaksızın uygulamadan faydalanılabilecek.

https://uyguntasit.com/firsat/tesla-otomobilleri-hakkinda-bilgi/

Hurda teşviki uygulamasından yararlanma hakkı, trafik sicilinde isimlerine araç kayıtlı olan sahıslara ait olup, başkası tarafından kullanılamayacak.

Hurda teşviki miktarı 10 bin TL ile 3 bin TL arasında değişiyor

10 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi

Alınacak sıfır aracın vergisiz fiyatı 46 bin liradan düşükse teşvik tutarı 10 bin TL olarak uygulanacak. Vergisiz fiyatı 46 bin TL ile 80 bin TL aralığında ise 8 bin TL, vergisiz fiyatı 80 bin TL’nin üzerindeyse 3 bin TL ÖTV indirimi  şeklinde uygulanacak. Ayrıca tır çekicileri, van, panelvan, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs gibi araçlar için ÖTV matrahına bakılmaksızın 10 bin TL’lik vergi indirimi sağlanacak.

Hurda teşviki uygulamasından, 27 Mart 2018 tarihinden, 31 Aralık 2019’a kadar alınacak araçlar için yararlanılacak.

Hurda teşvikinden Aralık 2019 sonuna kadar yararlanılabilecek

Kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş 16 yaş ve üstü yaştaki araçlarını hurdaya çıkarmak isteyen kişiler, sözkonusu araçlarını Büyükşehir Belediyelerine, İl Özel İdarelerine, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine ya da Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Teslim Yerlerine giderek teslim işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git