İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İkinci El Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı sürücüler sıfır araç almak yerine, aynı fiyata daha iyi bir araca sahip olmak istiyor. Elbette sıfır araç yerine aynı fiyata ikinci el daha iyi bir araç almak mümkün ancak bizleri hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerde bekliyor olabilir. İkinci el araç almak aynı zamanda birçok riski de göze almak demek. Bu nedenle araç almadan önce dikkat etmemiz gereken püf noktalar var. Dilerseniz araç almadan önce aşağıda belirtilen maddeleri gözden geçirebilirsiniz. Zira büyük faydasını görebileceğinizden emin olabilirsiniz.

2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Almak istediğiniz aracın ruhsatını, vergi makbuzlarını, garanti belgesi vb. evraklarını çok iyi kontrol etmelisiniz. Araca dair temiz kağıdı alarak her türlü vergi borcu,ogs cezası,trafik cezası. vb cezaları olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Otomobilin aranıp aranmadığını, çalıntı olup olmadığını öğrenmek için şase ve motor numaralarını, ruhsattaki bilgilerle karşılaştırın.
  • Araç çalıştığında egzozun duman rengine dikkat edin. Mavi renkli gazlar motorun yağ tükettiğini, yoğun beyaz dumanlar silindirlerde su bulunduğunu, siyah renkli gaz ise motorun gereğinden fazla yakıt  tükettiğine işaret eder.
  • Yağ çubuğunun ucundaki yağdan motorun durumunu tespit etmekte kolaydır. Çubuktaki yağı parmaklarınızın arasında ovuşturun ve ezmeye çalışın. Küçük metal parçaları hissederek motorun durumu hakkında bilgi edinin. Eğer elinize pütürlü bir his geliyorsa ve metal parçalar varsa motorun sağlıklı olmadığı anlamına gelir.
  • Aracın amortisörleri  konusunda emin olmak için ise, aracın dört köşesinden sırayla sallayın ve bırakın. Sorunsuz bir süspansiyon sistemindeki amortisörler bir iki kere aşağıya ve yukarıya doğru hareket ettikten sonra duracaktır.
  • Kaportanın iç ve dış kısmındaki boyaların aynı renkte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kaportada bulunan darbe izleri, pas ve kir lekelerini de kontrol etmekte fayda var.Araç alırken mıknatıs yöntemini de kullanmayı ihmal etmeyin. Bu mıknatısı otomobilin tavanına ve köşelerine yapıştırın. Eğer çekim gücü bu bölgelerde değişiklik gösteriyorsa, boyanın altında macun bir tabaka olduğu kuvvetli ihtimaldir.
  • Gelişigüzel giderilmiş olan sızıntıları ve onarılmış yerleri tespit etmek içi motora ve kablo demetlerine motorun çalışmadığı bir anda dikkatlice bakın. Böylece tespit etmeniz kolaylaşacaktır.
  • Otomobil hakkında aklınıza takılan herşeyi araç sahibine sorun. Görmeye gittiğiniz aracı gündüz vakti inceleyin ve mümkünse yağmursuz havaları tercih edin.
  • Otomobili almadan önce mutlaka denemeniz gerekiyor. Aracı götüreceğiniz tamirci ve kaportacıların tanıdık olmasına  ve group kontrol yapılmasına öncelik verin.
2.El Araç Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

2.El Araç Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git