İntercooler Sistemi Bozulursa Ne Olur?

İntercooler Sistemi

İntercooler Sistemi

Aracın en önemli masrafı yakıtıdır. Böyle olunca dizel araç kullanımı artmış ve turbo motorlar geliştirilmiştir. Turbo motor kullanan araçlarda bulunan intercooler soğutma sistemi, aracın yakıt tasarrufu yapmasını sağlayan bir etmendir. Daha verimli bir performans alınabilmesi için uygulanır.

Turbo motorlarda bulunan intercooler sistemi egzozdan çıkan gazları tekrar kullanılacak şekilde verimli hale dönüştürüp yakılmasına olanak sağlar. Böyle olunca da intercooler sisteminin bozulması halinde gazlar soğutulamayacağı için yakıt tasarrufuna katkı sağlayamayacaktır. Amortisyan giderlerinin fazla olmasına sebep olan bu durumdan korunmak için bakım yaptırmanız önemlidir.

İntercooler Sisteminde Yağlanma

İntercooler Sisteminde Yağlanma

Eğer turbo motorda bulunan intercooler sisteminin bozulmamasını ve yakıt tüketiminde aktif olmasını istiyorsanız periyodik olarak bakımlarını yaptırmalısınız. İntercooler sisteminin bozulmasına en çok sebep olan durum da yağlanmadır. Bu sebeple az yağlanma durumu görülse bile bu tamamen giderilmeden aracı çok kullanmamaya çalışmanızda yarar vardır. Eğer bu şekilde yağlanma engellenmez ve intercooler sisteminin bakımı yapılmazsa herhangi bir tasarruftan söz edilemeyecektir.

İntercooler Sisteminin Bozulması

İntercooler Sisteminin Bozulması

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git