İntercooler Sorunları Aracın Yakıt Tüketimi

Intercooler (arasoğutucu); Şarjlı turbo motorların ısınan havanın soğutulması için ara soğutucu görevini gerçekleştiren, parça benzetilmesi gerekirse radyatöre benzerlik gösteren, ek soğutucu görevi yapan ara soğutucudur. Araçların motorda ki performans arttırımı için taşıtlarda yer alan turbocharger motorları, araç için istenilen düzeydeki havayı artırım sağlayarak motorlara hava gönderim sağlar. Ayrıca intercooler arızası  yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilemektedir. Yani intercooler arızası bulunuyorsa yakıtta ve performansta olumsuz yönde etki bırakmaktadır. Konumuzun başında belirttiğimiz turbocharger parçasından iletilen havanın, intercooler ile soğutulması ile performans artırımı ve yakıt azalımı sağlar.

İntercooler Yakıt Tasarrufu

İntercooler ile havanın soğutulması oluşan hava molekülleri küçük olacağından motor havayı daha çabuk emer bu da küçülen havanın etkisiyle motora havanın daha çabuk girmesi performans artırımını sağlar. Ayrıca intercooler, egzozdan çıkan kirli havayı motora göndermektedir, kirli hava içinde bulunan yanıcı maddeler verimli hale dönüştürülüp motora gönderildiğinden yakılan yakıtla birlikte tüketilir, bu sayede yakıt tasarrufu sağlar.

intertcoler1

intertcoler

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git