Jant tamiri nasıl yapılır ?

Çukura düştüğünüzde, kazalarda veya sürtme sonucu hasarlı jantlarınız tamir edilebilir. Bu jantlar demir, çelik, aluminyum alaşımlı olabilir. Her durumda jantınızın tamir edilmesi mümkündür. Jantların nasıl tamir edildiğini merak ediyorsanız aşağıda paylaşacağımız videoyu izleyebilirisiniz.

Sizlerle birkaç ipucu paylaşmak istiyoruz. Eğer jantlarınızda hasar sonucu yamulma durumu söz konusu ise bu durum balans ayarlarınızın da bozulduğu anlamına gelir. Yani jantlarınız düzeltilmeden hiçbir şekilde balans ayarı yaptırmayınız. İlk önce jantları kontrol ettirin. Ardından yamuk olanlar varsa tamir ettirin. Tekar orjinal haline getirildiğinde ve jantlar eski oval halini kazanmışsa artık balans yaptırabilirsiniz.

Jantların yamuk olduğunu anlamak oldukça basit. Lastikler olduğu yerde dönerken eksendeki kaymalar sayesinde jantın hasarlı olup olmadığını basit bir şekilde anlayabilirsiniz.

Jantlar hava basınçlı preslerle düzeltilmektedir. Hasarlı yere bu basınclı pres uygulanır. Böylece yamuk olan kısım eski haline getirilir. İşte videomuz:

 

 

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git