Kaportadaki Çizikler Nasıl Giderilir ?

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Araba kaportasında meydana gelen çizikleri gidermenin birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemler kaportadaki çizikleri derin veya hafif olmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Pasta ve cila yaparak veya gereken durumlarda zımpara kullanarak bu çizikler giderilebilir.Özellikle derin çiziklerde kendi kendinize yapacağınız pasta ve cila işlemi kaportanıza daha büyük zararlar verebilir. Bu nedenle uzman kişilerden destek almanızda fayda var.

Pasta ve cila yöntemi ile kaportadaki çizikleri giderme yöntemi

Aracınızın çizik olan kısımlarına pasta uygulayarak çiziklerden kurtulabilirsiniz. İlk önce çizik olan kısıma pasta dökülür. Dökülen pasta spiral yardımıyla çok fazla bastırmadan yumuşak bir şekilde çizik olan kısıma uygulanır. Çiziklerin giderilmesi için var olan çiziğe göre ne kadar pasta uygulanması gerektiği iyi bilmeniz gerekir. Ya da ilk aşamada azar azar başlayarak gerekirse daha fazla kullanılabilir.

Araç yüzeyindeki (Kaporta) çizikler için rotüş yöntemini uygulamayı düşünün

Rotüş yapılacak yüzeyin kuru ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Çamur, kir, pas veya nem bulunan yüzeylerde yapılan rotüşler ile başarısız sonuçlar elde edebilirsiniz. Rotüş yöntemini kendiniz yapmak istiyorsanız gerekli olan malzemeler küçük bir boya fırçası ve aracınıza ait olan numaralı boya olacaktır. Eğer yüzeyde pas varsa ince zımpara ile paslı kısımdan kurtulmanız gerekir. Kuru ve temiz zemin sağlandıktan sonra fırçanız ile boyayı kullanarak rotüş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece rötuş işleminin nasıl yapıldığını sizlere anlatmış olduk.

Araçlardaki kılcal çiziklerden kurtulma yöntemleri

Dış etkenler nedeniyle (Kuş, kedi tırnak izi gibi ) aracınızda bazı kılcal çizikler meydana gelebilir. Bu zamanla oluşan kılcal çizikler belli süre sonra belirginleşerek sizi rahatsız edebilecek seviyeye gelebilir. Fakat bu çiziklerden kurtulmak için sadece pasta ve cila yeterli olmayabilir. Ayrıca rotüş işlemi de yapılması gerekir.

Kaporta Çizik Giderici Kalem

Kaportadaki çizikleri kapatıcı özelliği olan bu kalemler, derin çizikler için bir çare olmasa da küçük çizikleri kapatıcı bir özelliği vardır. Kullanımı da oldukça basittir. Büyük yapı marketlerde veya internet sitelerinde bu ürünler satılmaktadır. Kullanıcı yorumlarına bakılırsa bahsettiğimiz diğer çözümlere göre son çare olarak görünüyor.

Böylece bu makalemizde araç kaportasındaki çiziklerden nasıl kurtulabileceğinizi ve hangi yöntemleri uygulamanız gerektiğini sizlere anlatmış olduk. Arabadaki çizikler bazen ileri boyutlarda olabilir. Böyle durumlarda problemi çözmesi için kaportadaki çizikleri düzeltmesi için uzman kişilere danışın. Kendi başınıza yapacağınız pasta cila veya rötuş işlemi daha büyük sorunlara yol açabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git