Kaportadaki Dolu Hasarını Gidermenin Yolları

Ülkemiz coğrafi konumu ve dünyadaki çevreyle ilgili yeri ile dört mevsimin bir arada yaşandığı nadir ülkeler arasında yer almaktadır. Böyle nadir ülkelerin az olmasına muhassıl birçok hava olayı da görülmektedir.  Bundan dolayı soğuk kış günlerinde veya yazın havadaki buharın fazla yükselmesi ile oluşan dolu yağışlarına maruz kalabilirsiniz. Nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde kapalı otoparklarda yer bulamayabilirsiniz. Kalabalık olmayan şehirlerde de nüfus az olduğundan kapalı otopark bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda aniden ortaya çıkan dolu yağışlarında siz ve aracınız bu yağışın ortasında kalabilirsiniz. Kısa sürede büyük zararı olan dolu yağışları sizi ve aracınızı hiç beklemediğiniz anda yakalayabilir. Dolu gibi sert hava olaylarına önceden alabileceğiniz bir tedbir bulunmamaktadır. Bu tarz hava olayları aracın bir bölgesinde değil birçok bölgesinde etki göstermektedir. Bu bölgelerden bazıları tavan, kaput ve kaportadır. Buralardaki hasarlar büyük değilse aracın parçalarını değişmek yerine o parçaları tamir ettirebilirsiniz bu şekilde daha az maliyete aracınız eskisi gibi görünebilir.  Onarım yapılmasında da küçük küçük göçüklerin geçilerek düzeltilmesi ve oraların tekrar boyanması sizin için yine maliyetli olabilir. Bu durum için boyasız göçük düzeltme en idealidir. Bunun nedeni hem göçük düzelttiğiniz parçanın orjinalliği bozulmamış olacak hem de araca ek olarak boya masrafı yapmayacaksınız. Boyasız göçük düzeltmenin avantajları da var. Bunlardan birisi düzelttiğiniz yerin boyasının orijinali bozulmayacak. Bir diğeri ise oraya macunla işlem yapılmaya gerek kalmayacak. Boyasız göçük düzeltme sayesinde aracınız ikinci el satışlarında fiyat kaybına uğramaz.

Dolu Hasarı Giderme Yolları Dolu Hasarı Nasıl Giderilir?

Manyetik Göçük Düzeltme

Manyetik göçük düzeltme; Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kullanım olarak belli seviye derinliğine göre masaj uygulanarak dolu hasarı giderilmeye çalışıyor. Manyetik ısı verilerek herhangi bir müdahale olmadan göçük giderilmeye çalışılıyor.

manyetik göçük düzeltme

manyetik göçük düzeltme

 

Vakum Yöntemi

Vakum İle Dolu Hasarı Giderme; Vakum yardımı ile aracınızın kaporta üzerinde ki göçükleri düzeltebilirsiniz, fakat göçük derinliği normal değilse yapacağınız yanlış bir işlemde aracınızın göçük kısımları boya isteyebilir. Bu nedenle çok derin değilse sıvı sabun sıkarak vakum ile masaj uygulayarak göçükleri boyasız düzeltebilirsiniz.

vakum ile göçük düzeltme

vakum ile göçük düzeltme

Özel Çubuk Yöntemi

Özel Çubuk İle Göçük Düzeltme; Özel çubuk yöntemi ile boyasız göçük düzeltilme işlemi yapılmaktadır. Bu işlem özel bir çubuk kullanılmaktadır, göçük olan kaporta bölgelerine kaporta iç kısmından girilerek masaj yardımıyla düzeltilme yapılabiliyor. Özel çubuk ile göçük düzeltme de önemli noktalardan biri de dolu hasarlarında tavanda da göçük olacağı için bu yüzden dolayı aracınızın tavan döşemesi sökülerek yapılıyor.

özel çubuk ile göçük düzeltme

özel çubuk ile göçük düzeltme

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git