Kiralık Taşıtla Kaza Yapınca Ne Yapmalı

Kiralık Taşıtla Kaza Yapınca Ne Yapmalı 3

Kiralık Taşıtla Kaza Yapınca Ne Yapmalı 3

 

 Rent A Car’lardan araç kiralanma oranı ülkemizde son derece yüksek. Özellikle büyük şehirlerde her gün binlerce kişi Rent A Car’lar aracılığı ile araç kiralıyor ve trafiğe çıkıyor. Trafikte şahsi aracınızla dahi kaza yaptığınızda birçokta hukuki yaptırım ile karşılaşıyorsunuz. Fakat işin içine kiralanmış araçla kaza yapmak girdiğinde durum biraz daha farklı oluyor. Öncelikle kiralık araçlarla kaza yapmış iseniz geçmiş olsun demek istiyoruz. Bu noktada ilk olarak kaza yapılan aracın kaskosunun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Çok düşük bir ihtimal dahi olsa bazı “merdiven altı” olarak tabir edilen Rent A Car’larda kasko bulunmaması durumu ile karşılaşabiliyoruz. Eğer ki kiraladığınız araç kaskolu ise bu noktada kasko şartlarının ihlal edilip edilmediğine bakılacaktır. Ehliyetsiz araç kullanımı, herhangi bir sebepten kaza anında ehliyetin geçersiz durumda olması, alkol ya da uyuşturucu etkisinde araç kullanmak, 8/8 ya da %100 hatanın size ait olması, azami hız limitinin aşılmış olması gibi şartlar kontrol edilecektir. Eğer ki bu kıstaslardan herhangi birisi tespit edilirse, kasko devre dışı kalır ve aracın tüm masrafları sizden istenilecektir.

Kaskonun devre dışı kalmadığı durumlarda ise Rent A Car şirketi aracın tamir edilirken bekleyeceği süreyi sizden talep edebilmektedir. “Yatma parası” olarak tabir edilen bu ücret aracın günlük kiralama bedeli ile tamirde geçireceği günün çarpını ile hesaplanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kiralanırken Gerekli Olan Belgeler başlıklı makalemizde Araba Kiralama Belgeleri, Araç Kiralama ve Rent A Car Belgeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Kiralık Taşıtla Kaza Yapınca Ne Yapmalı Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. mesut dedi ki:

  Ben bütün rent a car cıların anasını sikeyim gidin yaya yürüyon araba kiralamayın sayın türk halkı ben onların anası bacısı baba sını sülalesini sikeyim rent a car cıların

 2. Eren dedi ki:

  Arkadaşlar benim ehliyetim daha stajyer olarak gorunuyor ve ben araç kiraladim kaza yaptım polis filan gelmedi karşı tarafla anlastik iki arabayida Rent a car kaskosu karşıladı adamlar benden 5bib lira istediler vermedim benle siz değil devlet uğraşsın dedim aradılar acmadim 2-3gundur ses yok acaba ne olur?

 3. Pınar dedi ki:

  Eren bey şuan benimde 50 binlik araca 60 bin sen fazla para istiyorlar caresizim ne yapayım

 4. Can dedi ki:

  Merhabalar pınar hanım ;

  Aracın kasko değerinin üstünü isteme gibi bi durumları yoktur. Avukat bulup ona danışmanız daha iyi olacaktır.

 5. Batuhan dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin ten Acar’dan araba kiraladım ve bu arabayla kaza yaptım tek taraflı bir kaza yerler ıslaktı araba kaydı ve duvara vurdum hava yastıkları açtı kazada. Hemen sonrasında Rent acar firmasının sahibi boş senede imza attırdı araç Rent acar kaskolu bana dediği muhafiyeyli kasko hepsini karşılamıyor diyerek yatar parası dahil 5.500 tl gibi bi ücret istiyor sizce ne yapmayalım

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git