Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçlar satın alındıklarında üzerinde olan lastikler normal hava şartları (yani yaz lastikleri) ve asfalt zeminde sürüş için üretilmişlerdir. Lastiklerde bulunan diş derinlikleri standart ölçülerdedirler. Güneşli ve normal hava şartlarında güvenli sürüş imkanı sunarlar. Yağmurlu havalarda ve ıslak zeminlerde yol tutuşlarının zayıfladığını ve fren mesafelerinin nasıl düştüklerini her sürücü tecrübe etmiştir.

kis-lastigi

kis-lastigi

Bu durum karlı havalarda ve buzlu zeminlerde sürüşü neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bunun yanında oluşabilecek kazalar hem mal hem de can kaybına neden olabilir. Bunun için kış aylarında sürüş güvenliğini arttırmak için kış lastikleri üretilmektedir. Kış lastikleri sanıldığının aksine sadece karlı hava ve buzlu zeminler için üretilmiş değildir.

Kış Lastiği Amblemlerine Dikkat

Kış Lastiği Amblemlerine Dikkat

Yağmurlu havalar ve ıslak zeminlerde yol tutuşu arttırarak fren mesafesini düşürerek güvenli bir sürüş imkanı sunmaktadırlar. Bunun yanında kar yağmasa bile sulu kar yağışı ve eksi dereceye varan soğuklarda oluşan buzlanmalarda da yol tutuşunu arttırmaktadır. Aracınıza kış lastiği seçerken aracınızın lastik ebadına göre birçok lastik üreticisi firmanın ürettiği lastiklerden size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

En İyi Kış Lastikleri

En İyi Kış Lastikleri

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git