Kışın Yakıt Tasarrufu Sağlayacak Kurallar

   

Kışın Yakıt Tasarrufu

Kışın Yakıt Tasarrufu

Araç kullanan herkesin istediği bir şey vardır. O da, mümkün olduğunca az yakıt harcayarak daha uzun mesafeleri kat etmek. Bu konu normal şartlarda bile zorlukları beraberinde getiriyorsa da söz konusu kış mevsimi olduğunda yakıt tasarrufu yapabilmek daha da zor bir hal alıyor.

İlk olarak kışın aracınızın bagajında ekstra yük olması daha fazla yol tutuşu anlamına gelse de aynı zamanda fazla ağırlık daha fazla yakıt tüketimi anlamına da geliyor. Bu yüzden eğer size çok sıkıntı yaratmayacaksa aracınızda fazla yüklerden kurtulun. Aynı zamanda aracınızın üzerindeki karları temizlemekte ciddi miktarda ağırlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yolda seyir halindeyken önünüzdeki aracı sollamak yerini onu takip etmekte size önemli bir yakı tasarrufu sağlayacaktır. Lastikleriniz ne kadar çok kar ile boğuşursa o kadar çok enerji harcayacak ve bu da yakıt tüketimini arttıracaktır.  Öndeki aracın lastik izlerini takip etmek bu durumda en mantılı tercih olacak.

Aracınızı park ederken eğer imkanınız varsa kapalı otoparkları tercih edin. Böylece aracınızın ısısı çok fazla düşmeyecek ve ilk çalıştırma anında motorun ısınması için fazla beklemeyeceksiniz. Motor ısınırken geçen süre ekstra yakıt tüketimi anlamına gelmektedir.

Kısa süreli bekleme yapacağınız zaman eğer ki bekleyeceğiniz süre 20 saniyeden daha uzun ise motoru kapatmak gerekiyor. Motoru kapatıp 30-40 saniye sonra tekrar çalıştırmak, o süreyi çalışır halde geçirmenizden daha az yakıt tüketmenizi sağlayacaktır.

Özellikle uzun yola çıkacaklar için bir tavsiyede bulunmak istiyoruz. Uzun yol şoförlerinin çok iyi bildiği bir kural. Frensiz sürüş adı verilen ve sanki frenleriniz çalışmıyormuş gibi düşünerek fren pedalına hiç dokunmadığınız sürüş yöntemi. Öndeki araç ile takip mesafesini uzun tutarak ve sadece ayağınızı gazdan çekerek yapılan bu sürüş şekli uzun yolda yakıt tasarrufunu daha da gazla arttıracaktır.

Son olarak ise herkesin iyi bildiği bir kuralı sizlere hatırlatmak istiyoruz. Birçok otomobil maksimum verime 100 km hızın hemen altında ulaşmaktadır. Sizlerde aracınızı bu limitin biraz altında ve sabit tuttuğunuz müddetçe elde edeceğiniz tasarruf çok daha fazla olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dacia Duster Yeni Kampanyası başlıklı makalemizde 2015 Dacia, Dacia Duster ve Dacia Duster Kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git