Lastiklerde Dört Mevsim Kullanımı

Lastiklerde Dört Mevsim Kullanımı

Lastiklerde Dört Mevsim Kullanımı

Artık günümüzde araba kullanımı artmıştır. Bu durumda kış ve yaz aylarında daha güvenli bir şekilde sürüş keyfi sürebilmek için lastiklerinizin bakımı, lastik seçiminiz de önemlidir. Günümüzde insanlar kış lastiği mi yoksa dört mevsim lastiği mi kullanılmalı diye kararsız kalmışlardır. Kış lastiğinin diğer lastiklerden farkı desenlerinin daha etkili, yol tutucu ve kışın 7 derece altında olan ısılarda donmayan silikon yapısına sahip olmasıdır. Silikon yapılı olmasının en önemli özelliği normal lastiklerin soğuk havalarda donarak sertleşen tekerlik yapısının engellenmesidir.

Kış lastiğinden ayrı olarak dört mevsim lastiği de oto tamircileri tarafından oldukça tavsiye edilmeye başlanmıştır. Lastiklerde dört mevsim kullanımı da insanların kararsız kaldığı konulardandır. Dört mevsimi kış lastiği olarak düşünmek yanlıştır. Çünkü yapı olarak yaz lastiği yapısına sahiptir. Ancak desenlerinin daha etkili olması ile yağmurlu havalarda ve biraz soğuk havalarda normal lastiklere göre daha çok yol tutuşuna sahiptir. Desenlerinde bulunan dişler yolda daha iyi tutuş yapılmasını sağlar. Örneğin kişi İstanbul’da yaşıyorsa kış lastiğinden daha çok dört mevsim lastiğini kullanması mantıklı olacaktır. Çünkü kış lastikleri kuru asfaltta zor tutuş sağlarken dört mevsim lastiği bu konuda daha da etkilidir. Yine Akdeniz ve Ege gibi çok soğuk olmayan bölgelerimiz için de dört mevsim lastiği önerilir. Sadece ülkemizin doğusunda hava soğukluğunun -40lara kadar indiği bölgelerde kış lastiği kullanımı gerekir.

Dört Mevsim Lastik

Dört Mevsim Lastik

Lastik Yapısı

Lastik Yapısı

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git