Lastiklerinizin Basıncını Nasıl Belirlemelisiniz?

Hava Basıncı Nasıl Belirlenir

Hava Basıncı Nasıl Belirlenir

Araç kullanımında önemli konulardan olan güvenli sürüş için lastikleriniz oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Araç lastiklerinizin doğru hava basıncında olmaması güvenli sürüş ve keyifli sürüş olasılıklarınızı düşürmektedir. Az basınçta ya da yüksek basınçta olması da aynı etkiyi yapmaktadır. Bu nedenle lastiklerinizin basıncını nasıl belirlemelisiniz sorusu önemli bir sorudur.

Yol tutuşu ve sürüş güvenliğiniz açısından oldukça zararlı olan araç lastiklerinin az ya da çok yüksek basınçlı olmasını engellemek sizin elinizde. Öncelikle araç lastiklerinizin basıncının ne kadar olması gerektiğini belirlerken belli testlerden geçip de ayarlanan değerleri kullanmanız gerekir. Genellikle bu değerlerin benzincilerdeki hava pompalarının üzerindeki tablolarda ya da kulaktan dolma bilgilerle olabileceği düşünülür. Ancak bu yanlıştır. Araç lastiğinizin doğru hava basıncı değerlerini ya araç kataloğundan ya da aracınızın yetkili servislerinden öğrenmelisiniz. Çünkü bu değerler çeşitli testlerden geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır. Bu testler de araç ağırlığı, lastik ebatı ve rüzgar direncine göre yapılabileceği için kafanıza göre vereceğiniz lastik basıncı değerleri yanlış çıkacaktır. Güvenli sürüş keyfi istiyorsanız aracınızın lastik değerlerine dikkat etmeli ve ona göre seçim yapmalısınız.

Aracın Lastik Havasının Belirlenmesi

Aracın Lastik Havasının Belirlenmesi

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git