Motor Açmak/Rodaj Nedir?

Motor Açmak Doğru Mu

Motor Açmak Doğru Mu

Motor açma terimi günümüzde rodaj kelimesi ile oldukça karıştırılan bir kelimedir. Rodaj kelimesinden bahsetmek gerekirse, bu terim genellikle motosiklet kullanıcılarının kullandığı ve uygulanması yanlış olmayan bir terimdir. Rodaj; motosiklet kullanıcılarının motosikletlerinin motorunun devir daim yapmasını sağlayan ve böylece daha güçlü olmasını sağlayan bir uygulamadır. Bunu gerçekleştirebilmek için de motosiklet kullanıcısı bir süre için aynı hızda motosikleti kullanacaktır. Çok fazla zorlamadan gerçekleştirilen rodajlar motosiklete yarar sağlayacaktır. Motora bağlı parçaların sürüşe hazır hale geldiğinden emin olunduktan sonra bu işlem tamamlanabilir.

Araç kullanımında ise rodaj gibi bir terime yer yoktur. Motorun açılması adına, aracın ilk alındığı günlerde son hıza kadar çıkarılıp zorlanması motora kesinlikle zarar veren bir uygulamadır. Bu yanlış bir bilgidir ve yapılmaması gerekir. Hatta bu şekilde yapılacak yüksek hızların aksine araç kataloglarında belirli bir zaman için motorun çok da hızlı kullanılmamasına dikkat çekilir. Bu sebeple motosiklet kullanımında bulunan motor açmak/rodaj terimini araba kullanımı için gerçekleştirmemek en doğru davranış olacaktır.

Motor Açmak, Rodaj Nedir

Motor Açmak, Rodaj Nedir

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Motor Açmak/Rodaj Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. hilmi dedi ki:

    renault captur’un (otomobil) kullanım klavuzunda rodaj diye bir bölüm var. onlar mı yanlış biliyor, siz mi? yoksa bir kavram kargaşasımı var?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git