Motor Soğutma Suyu Nedir, Nasıl Konulur?

Su Tankına Soğutma Suyu Koyma

Su Tankına Soğutma Suyu Koyma

Araç bakımında önemli konulardan bir tanesi de motor soğutma suyudur. Motorun zarar görmeden çalışmaya devam edebilmesi için soğutma suyunun zamanında konulması önemlidir. Motor soğutma suyunun doğru seviyede tutulamaması ve doğru antifiriz/soğutma suyu kullanılmaması motor çmrünü kısaltır ve performans düşüklüğüne sebep olur. Motor soğutma suyu nasıl konulur diye merak ediyorsanız bu yazımızı incelemenizi öneririz.

Öncelikle motorunuz soğuk bir haldeyse motor soğutma suyu koymak son derece kolay bir işlem olacaktır. Motorunuzda bulunan radyatör kapağını açarak doğru miktarda suyu ekleme ile soğutma suyunu kendiniz koyabilirsiniz. Genellikle hazne üzerinde uygun su seviyesini gösteren işaretler zaten mevcuttur. Özellikle kışları sıcaklığın 0(sıfır) derecenin altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız soğutma suyunun %50 saf su %50’sinin antifiriz olması daha doğru olur. Günümüzde çoğu yeni araçta ilave su tankı da bulunmaktadır. Radyatöre su eklemek yerine bu tanka da su doldurabilirsiniz.

Motorunuz soğuk değilse, hararet yaptıysa sıcaklığı oldukça yüksek demektir. Motor bu durumdayken radyatör kapağını açmak oldukça tehlikeli bir davranış olur. Bu halde kapak açılmaya çalışılırsa radyatörden üzerinize su sıçrayabilir ve bu da ciddi yanıklara sebep olabilir. Bu nedenle su eklemek için önce yeterince beklemeli ve motor soğuyunca işlemlerinizi yapmak gerekir. Tavsiye etmemekle birlikte daha hızlı soğumasını isterseniz radyatör kapağını hafifçe çevirerek hava almasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde içerideki hava basıncı da düşecektir. Fakat tekrar etmek gerekirse motorun soğumasını beklemek daha güvenlidir. Burada unutulmaması gereken bir husus da motor sıcakken daha hızlı soğutmak maksadıyla üzerine soğuk su dökmek yanlış bir uygulamadır!!! Aracın motor suyunu zamanında ekleyerek daha güvenli bir kullanım deneyimi yaşayacağınızı unutmayınız.

Soğutma Suyu Koyma

Soğutma Suyu Koyma

Radyatörden Su Koymak

Radyatörden Su Koymak

 

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Motor Soğutma Suyu Nedir, Nasıl Konulur? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. rk dedi ki:

    Sıcak motora su dökülür mü?!! Yok daha neler!… Biliyorsanız ve araştırma neticesinde doğru bilgiye ulaştıysanız paylaşımlarda bulunun derim.
    Sizin bu yazınızı umarım bir başkası okumamıştır da SICAK MOTORUNA SU DÖKMEMİŞTİR! Motor bloğunun çatlamasına kadar gidebilecek tehlikeli bir öneri(!)de bulunmuşsunuz…!!!!

  2. Sinan dedi ki:

    Aslinda motora sogutmak icin su dökülmesi son derece yaygin bir yöntem. Fakat daha hizli sonuc almak icin elinize bir balyoz alıp karbüratör den baslamalisiniz. Eger imkan dahilinde ise bir ucurumun kenarida hizli sonuc uretecektir.
    Saygilar…!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git