Otomatik ve Manuel Vites Karşılaştırması

Otomatik ve Manuel Vites Karşılaştırması

Otomatik ve Manuel Vites Karşılaştırması

Yeni model araçlarda genellikle otomatik vites kullanımı aranmaktadır. Yeni araç alacak kişiler otomatik vitesin mi yoksa manuel vitesin mi daha mantıklı bir tercih olacağı konusunda kararsız kalmaktadırlar. Bu sebeple oluşturduğumuz otomatik ve manuel vites karşılaştırması yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer son model bir araç alacaksanız ve bunun vitesi otomatik ise manuel vitese nazaran avantaj sayılabilecek konular şunlardır: örneğin direksiyon hakimiyetiniz tam olsun istiyorsanız iki elinizi sürekli direksiyonda tutabilme özelliği kazanabilmiş olacaksınız. araba kullanımına yeni başlayan biriyseniz debriyaj pedalını ve vitesi aynı anda kullanmakta zorluk yaşamak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca şehir içi trafiklerinde araba kullanırken, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde araba kullanıyorsanız dur-kalk işleminizi kolayca gerçekleştirebileceksiniz. Yani tüm bunlara bakılırsa daha keyifli bir sürüş keyfi sizleri bekliyor olacak. Bu durumda otomatik vites kullanımının araba kullanıcısı açısından daha iyi olduğu da söylenebilir. Manuel vites kullanımı manuel vitese alışmış bir kişi için daha mantıklı gelse de araba kullanmaya yeni başlayan birisi için otomatik vites daha kolay öğrenimli ve daha avantajlı olacaktır.

Tüm bu avantajlar ile beraber otomatik vitesin manuel vitesten daha çok yakıt tüketimine neden olduğu söylenebilir. Bu da şu durumda geçerlidir: gaz pedalına ani basımlar gerçekleştiriyorsanız, lüzumsuz yere gaza basıyorsanız bu durumlarda yakıt tüketiminin arttığını göreceksiniz. Özellikle şehir içi trafiklerinde otomatik vites kullanımının daha çok yakıt tükettiği söylenebilir. Yine manuel vitesin kullanımının avantajlı olacağı bir diğer araba çeşidi de yüksek güçlü arabalardır. Eğer aracınızı daha yüksek bir performansta kullanacaksanız tabi ki manuel vites tercih etmelisiniz.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik Vites Kullanımı

Manuel Vites

Manuel Vites

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git