Otomatik Vites Kullanımıyla İlgili Püf Noktalar

 

Otomatik vites kullanımında püf noktalar

Otomatik vites araç kullanımı birçok sürücü için kullanım kolaylığı sağladığı için araç alırken önemli bir tercih sebebidir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde araç kullanan sürücüler için otomatik vites araçlar bir tercihten çok zorunluluk gibi değerlendirilmekte. Diğer yandan otomatik vites araçların manuel araçlara göre daha çok arıza verdiği ve daha masraflı olduğu da bir gerçek. Bu makalemizde çok kısa otomatik vites bilgilendirmesiyle otomatik araç kullanımına yönelik faydalı olacağını düşündüğümüz bir kaç püf noktayı sizlerle paylaşacağız.

Genel olarak tam otomatik araçlarda P, N, D ve R harfleriyle gösterilen vites bölümleri olur. Bunlar birçoğunuzun da bildiği gibi bu bölümlerin ingilizce kısaltmalarıdır. P harfi Park halinde bırakmanız gereken vitesi gösterir. N harfi Notr kelimesinin kısaltması olarak vitesin boşta olma durumunu gösterir. D harfi Drive yani sürmek sözcüğünün kısaltmasıdır ve sürüş sırasında kullanılan vitestir. Son olarak R ise İngilizce rear yani arka, geri kelimesinin kısaltmasıdır ve geri vitestir.

otomatik-vitesli-arac-kullanımı

Manuel vites kullanımında dikkat edilecekler hususlar kadar; otomatik vites kullanımında da dikkat edilecek hususlar hassasiyet gerektirir. Ve vites/şanzıman arızaları özellikle otomatik vites araçlarda pahalıya patlayan arızalardır. Şimdi de otomatik vites kullananların dikkat etmesi gereken hususlara değinelim.

Öncelikle aracımız hareket ediyorken vites kesinlikle P konumuna getirilmemelidir. Çünkü P konumu park hali vitesi olduğu için aracın hareket etmemesini sağlayacak şekilde şanzımanı kitler. Araç hareket ederken vites P’ye getirilirse ciddi arızalara sebep olur.

Benzer şekilde vites R ve P konumlarına getirilmeden önce aracın durmuş olması gerekir. Bu bildiğiniz gibi manuel arabalarda sorun olmaz fakat otomatik araçlarda yine şanzıman arızasına neden olur.

Mercedes’in bazı modelleri koldan otomatik vitesli

Otomatik aracın vites geçişlerini frene basarak yapın. Sürüş sırasında sadece D konumu kullanıldığı için zaten frene sadece durma ve kalkmadan önce ihtiyaç duyacaksınız.

N konumu gerekmedikçe kullanılmasına gerek olmayan bir vites konumudur. Özellikle rampa aşağı inerken manuel araçlarda olduğu gibi boşa alma düşüncesi otomatik araçlarda felakete sebep olabilir. Merak etmeyin araç viteste olsa da gaza basılmadığı sürece zaten yakıt tüketimi minimuma iner.

Otomatik vitesli araçlarda motor yağı konusu da çok önemlidir. Aracın yağı muhakkak zamanında ve kaliteli ürünler markalar kullanarak değiştirilmelidir.

Otomatik Vites

Çoğu sürücünün bilmediği çok önemli bir püf noktasıyla bitirelim. Aracınızı rampada parketmek durumunda kaldığınızda şu sıralamayla araç kontağını kapatın: frene basıp durdunuz, ayağınız frendeyken vitesi N’ye alın, sonra elfrenini çekin daha sonra ayağınızı frenden kaldırıp aracın kaymadığından emin olun, son olarak tekrar frene basıp P’ye alın ve kontağı kapatın. Eğer frene basıp durduktan sonra direkt vitesi P’ye alıp daha sonra elfrenini çekerseniz, aracı rampada tutan şanzıman olur ve aracın bütün yükünü şanzımana vermiş oluruz. Bu da şanzımanın çok daha kısa ömürlü olmasına sebep olur. Kısaca durduk, N’ye aldık, elfrenini çektik daha sonra P’ye alıp kontağı kapattık.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git