Otomobillerde Yağ Filtresi Degişimi Nasil Yapilir?

Otomobillerde Yağ Filtresi Degişimi Nasil Yapilir?

Araçların motor aksamı düzenli bakımdan geçmesi gereken bölümlerin başında gelir. Motor yağı motorun ısınma yapmaması ve mekanik parçaların birbirine olabildiğince az sürtünmesi için kullanılmaktadır. Yağ aracınızın mekanik parçaları içerisinde sürekli devir daim yapmaktadır. Bu sebeple kirlenmekte ve tortular oluşmaktadır. Yağ filtresi yağın içinden geçtiği bir küçük kutudur. Bu sayede yağın içindeki tortular orada kalır ve motora temiz yağ gider. Yağ filtresi zamanla eskir ve işlevini yerine getiremez olur. Bu sebeple değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu işlem araç sahiplerinin yapabileceği bir işlem değildir. Aracınızın mekanik aksamına ait parçaların bakım ve onarımları sağlıklı bir işleyiş için çok önemlidir. Bu konu aynı zamanda bilgi ve tecrübeye gerektirmektedir. Aracınızın yağ filtresini değiştirmek kesinlikle araç sahiplerinin değil, yetkili servislerde bu işler için eğitim almış tecrübeli çalışanların işidir. Yağ filtreleri her marka ve modelde farklı yerlerde bulunabilmektedir.

Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Yağ filtresinin sökülebilir ve takılması için araç sahiplerinin ellerinde bulunamayacak alet ve edevatlar gerekmektedir. Aracınızın sağlıklı çalışması ve sorunsuz seyahatler yapmanız için yağ filtresini periyodik bakımlarında yetkili servis çalışanlarının değiştirmesi menfaatinize olacaktır.

 

Yağ Değişimi

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git