Rot Nedir?

Rot  Nedir?

Araçlarınızla güven içerisinde seyretmek ve sorunsuz seyahatler yapmak istiyorsanız aracınızı kullanırken birçok konuya dikkat etmeniz gerekmekte. Bunlardan biride aracınızı sakin kullanmak ve agresif sürüş tarzından kaçınmaktır. Buna dikkat etseniz bile yollarda karşınıza çıkacak sürprizler aracınızın ayarlarının zamanla bozulmasına sebep olacaktır. Yolda karşınıza çıkacak tümsekler ve çukurlar çıkar ister istemez üzerinden geçmek zorunda kalabilirsiniz. Aracın yaşadığı bu sarsıntılar hassas şekilde birbirine monte edilmiş mekanik parçaların ayarlarının bozulmasına sebep olur. Bu şekilde yol almak ve seyir halinde bulunmak çok tehlikelidir ve ciddi kazalara sebep olabilir.

Rot Balans Ayarı nedir

Rot Balans Ayarı nedir

Bu sebeple aracınızın yürür aksamındaki herhangi bir sorunda mutlaka servise gitmelisiniz. Aracınızın ön mekanik parçalarının kontrol işlemine rot ayarlaması denilir. Bu işlemde aracınızın tekerlekleri sökülerek bilgisayarlı makineler marifeti ile aracınızı ön kısımda bulunan mekanik parçaların ayarları ve sağlamlıkları kontrol edilir. Bu işlemde hasarlı veya ayarı bozulmuş mekanik parçalar,  gerekirse onarım, gerekirse değişime giderler. Mekanik parçaların ayarları fabrika çıkışında ki ayarlara getirilerek uyumlu ve güvenli çalışması sağlanmış olur.

Araçlarda Rot Balans Ayarı

Araçlarda Rot Balans Ayarı

Bir önceki yazımız olan Aracin lastik basinclari mutlaka üreticinin önerdigi gibi mi olmalidir başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik basıncı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git