Şanzıman Nedir? Şanzıman Türleri Nelerdir?

Otomatik Şanzıman

Otomatik Şanzıman

Şanzımanı araç incelerken sık sık duyuyoruz. Veya araçlarla ilgili bazı muhabbetler açıldığı zaman şanzıman kelimesine denk gelmemiz fazla uzun sürmüyor. Peki nedir bu şanzıman? Ne işe yarar ve çeşitleri nelerdir? Şanzıman, araç içerisindeki dairesel hareket etüdüne sahip, motordan kavrama aracılığıyla aldığı hareket aksiyonunu istenilen motor tork düzeyinde difransiyele ileten veya şafta ileten, aracın hızını ve gücünü seviyesel şekilde kısım kısım olarak değişmesini sağlayan bir çeşit aktarma sistemidir.Yani bizim aracımızın hızı hakkındaki kararlarımızı harekete geçiren bir çeşit düzeyleme mekanizmasıdır. Şanzımanın türlerini sıralayacak olursak;

  1. Manuel Tip Şanzımanlar
  2. Değişken Oranlı Şanzıman
  3. Sıralı Yani Triptronic Şanzımanlar
  4. Klasik Tip Otomatik Şanzımanlar
  5. Çift Kavrama Özelliğine Sahip Şanzımanlar
  6. Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzımanlar

şeklinde sıralayabiliriz. Peki bu şanzımanlar neyi ifade ediyor? Şimdi açıklayalım. Manuel tip şanzımanlar isminden de anlaşılacağı gibi bilindik klasik tip araçlarda bulunan şanzımanlardır. En düz mantık şanzıman tipidir. Klasik tip otomatik şanzımanlar, genelikle beş ve altı ileri viteslerden meydana gelir. Dezavantajları bulunduğundan dolayı artık pek rastlamnazlar. Triptronic şanzımanlar ise güç kayıplarını engellemek için tasarlanan şanzımanlardır. Sahip olduğu otomatik debriyaj sistemi ile vites geçişleri sıralı halde yapıabilir. Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar manuel şanzımanlara benzer özellikler taşırlar ancak bunlardan farklı olarak üç adet elektrik motoruna sahiptirler. Bu elektrikli motorlardan birisi debriyajı,birisi vites geçişlerini, bir diğeri ise vites seçimlerini ayarlarlar. Yakıt tüketimi konusunda oldukça kabiliyetli şanzımanlardır.

Şanzıman Nasıl Çalışır

Şanzıman Nasıl Çalışır

Çift kavrama özelliğine sahip şanzımanlarda ise vitesler kullanım özelliklerine göre kategorize edilirler. Yani 2,4 ve 6. vitesler arasında kısayoldan geçiş sağlarken, 1,3,5 ve 7. vitesler arasında da kolayca geçiş sağlarlar.Bu şanzıman modeli sarsıntıyı en aza indiren şanzıman tipidir. Değişken oranlı şanzımanlarda ise CVT olarak ta bilinirler. Normalde motorsikletlerde kullanılan bu şanzıman, bazı özelliklerinin keşfedilmesiyle birlikte otomobillerde de kullanılmaya başlanmıştır. Yakıt tasarrufu sağlayan,vites geçişlerini kolaylaştıran ve sarsıntısız geçiş yapmayı sağlarlar.

Şanzıman Nedir Ne İşe Yarar

Şanzıman Nedir Ne İşe Yarar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git