Skoda KODIAQ İncelemesi ve Fiyat Listesi

Doğuşu itibariyle Çek Cumhuriyeti markası olan Skoda 1991 yılında Volkswagen’le yapmış olduğu büyük ortaklıkla birlikte yepyeni bir çehreye büründü. Volkswagen ortaklığı ile Skoda modellerindeki eşsiz yenilikler ve yeni modellerle otomobil sektörünün parlayan yıldızı olmayı hakeder hale geldi. Bu yazımızda Skoda’nın iddialı SUV modeli Kodiaq’ı sizler için inceleyeceğiz. İncelememizin devamında da Skoda Kodiaq güncel fiyatlarını sizlerle paylaşacağız.

Skoda Kodiaq

Öncelikle Skoda Kodiaq, Skoda markasının ilk SUV modeli olarak geçen yıl otomobil sürücülerinin beğenisine sunuldu. Kodiaq, Volkswagen’in modüler platformu MQB temel alınarak geliştirilmiş bir model. Açıkçası Skoda’nın VW ortaklığı ile birlikte model seçeneklerinde VW izleri çok belirgin bir şekilde hissediliyor. Bunu da daha uygun fiyatlara VW güvencesi olarak değerlendirmek çok da yanlış olmaz.

 

Skoda Kodiaq tasarımı

Kodiaq Dış Tasarımı

Çek Cumhuriyeti’nin yaygın kristal cam sanatı Skoda Kodiaq’ın dış dizaynını büyük ölçüde etkilemişe benziyor. Ön görünüş Skoda’nın diğer modellerinde kullandığı klasikleşmiş tasarım anlayışını yenilikçi çizgilerle biraraya getirmiş. Keskin hatlara sahip ve ledlerle güçlendirilmiş farlarla beraber, Kodiaq’da geniş tutulmuş ön radyatör ızgarası ön tasarımda karizmatik bir duruş oluşturuyor.

Aracın yan profilden görüntüsü de aracın iç hacminin genişliği hakkında bize fikir veriyor. Ayrıca yan eteklerde verilmiş olan kabartma cizgiler yine Skoda’nın en fazla tutulan Superb modelinden bir esinti olarak göze çarpıyor.

Şık bir görünüşe sahip arka tasarımda ise yine geometrik keskin hatlar görünüşü daha da karizmatik kılıyor. Ayrıca Audi Q5 modelini de hatırlatıyor.

Skoda Kodiaq sürüş keyfi veren bir model

Skoda Kodiaq Fiziki Özellikler

Skoda Kodiaq, 4.697 mm uzunluğa, 1.882 mm genişliğe ve 1.676 mm yüksekliğe sahip geniş bir SUV modeli. Total ağırlığı modele göre değişmekle birlikte 1.502 kg ile 1.625 kg  arasında değişiyor.

Kodiaq 720 litre bagaj hacmine sahip. Arka koltukların katlanması halinde hacim 2065 litreye kadar çıkabiliyor. Ayrıca araç 2 metre 80 cm’e kadar uzunluktaki nesneleri de alabiliyor.

Skoda Kodiaq iç tasarım

Skoda Kodiaq’ın İç Tasarımı

Kodiaq’ın iç dizaynı çok yerli yerinde düzenlenmiş. Direksiyon simidi son yılların modasına uyularak yarış aracı stili yani düz kesik olarak tasarlanmış. Ön ana panelde tüm donanım modellerinde 8 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor.

Skoda iç mekan genişliği konusunda bilindiği gibi birçok modelinde kullanıcıları memnun eden düzeyde. Kodiaq da bu konuda geröekten iddialı. Önde koltuklarda 1.527 mm arka koltuklarda ise 1.510 mm omuz genişliği sunulmuş. Arka kısımdaki diz mesafesi 104 mm olarak ölçülmüş. Bu şu anlama geliyor önde kısımda ortalama ebatlarda sürücü ve yolcu bulunduğunda arka kısım yolcuları bacak bacak üstüne atacak bir diz genişliği imkanı bulabilir.

Ayrıca lüks donanım olarak opsiyonel olarak ön koltuklarda ısıtma ve soğutma fonksiyonu, elektrikli ayarlama fonksiyonu ve pozisyonu hafızaya alabilme özelliği bulunuyor.

Kodiaq motor seçenekleriSkoda Kodiaq Motor Seçenekleri

Skoda Kodiaq benzinli motor seçeneği olarak sadece 1.4 litrelik motorlar sunuyor. Standart motor 125 beygir gücünde. Dizel olarak ise 2 litrelik bir motor bulunuyor.

Örneğin 4×4 benzinli 1.4 litrelik TSI motor; 5000 devirde 150 beygir güç, 1500 ile 3500 devir arasında 250 Nm tork üreten bir performansa sahip.

Kodiaq 6 kademeli, çift kavramalı DSG şanzımana sahip. Bu şanzıman da iyi bir performansa sahip diyebiliriz.

Skoda Kodiaq Yakıt Tüketimi

Kodiaq segmentindeki muadili araölara göre ekonomik bir tüketime sahip denebilir. Firma verilerine göre motor seçeneklerine bağlı olarak 6.1 ile 7.1 litrelik karma tüketim ortalaması olduğu ifade ediliyor.

Skoda Kodiaq 4×4 seçeneği de sunuyor

Değerlendirme

Konfor açısından da beklentilere cevap verebilecek bir donanıma sahip olan Kodiaq Skoda’nın öne çıkan modellerinden olmaya aday. Skoda için çok güzel bir SuperB örneği karşımızda. Türkiye’de SUV araçlara artan ilgiyi gözönünde bulundurduğumuzda benzer bir yaygınlık Kodiaq için de sözkonusu olabilir. Tabiki ödenecek bedele karşılık sürücüye Q5 ya da BMW X5 konforu ve performansı vermesini beklemek adil olmaz ama üst orta düzey sürücülerin beklentilerine cevap verebilecek nitelikte bir araç. Örneğin muadili olan Volkswagen Tiguan’dan bazı seçenekleriyle hem daha fazla donanıma sahip hem de daha uygun bir fiyatı var. Kısaca özetlemek gerekirse SUV dünyasına ekonomik bir geçiş yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye edebiliriz.

2018 Skoda Kodiaq Fiyat Listesi

1.4 TSI 125 PS Ambition 200.900 TL
1.4 TSI 150 PS ACT DSG Ambition 235.400 TL
1.4 TSI 150 PS ACT DSG Style 265.900 TL
1.4 TSI 150 PS 4×4 DSG Style 278.400 TL
1.4 TSI 150 PS ACT DSG Prestige 291.900 TL
1.4 TSI 150 PS 4×4 DSG Prestige 304.400 TL
2.0 TDI CR 190 PS 4×4 DSG Prestige 470.900 TL

 

Bir önceki yazımız olan Peugeot'nun Yeni Ticari Araç Modeli Expert Traveller 2018 Fiyat Listesi ve Araç İncelemesi başlıklı makalemizde Peugeot Ticari Araç Fiyat Listesi ve Yeni Peugeot Expert Traveller hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git